Vyberte stranu

Doslúžila vám stará kosačka alebo vám nevyhovuje pôvodná verzia kvôli zmene bývania? Aj keď ide o sezónneho záhradného pomocníka, plnohodnotné pravidelné využitie počas tohto obdobia si vyžaduje kvalitu. Veď benzínové kosačky, a nielen tie, kupujete s vidinou fungovania niekoľkých rokov.

Všeobecne platí nepísané pravidlo, že tlačené benzínové kosačky splnia svoj účel na trávnatej ploche do päťsto metrov štvorcových. Benzínové samochodné kosačky zvládnu bez problémov pokosiť aj terén s trávou do tisícdvesto metrov štvorcových. So zväčšujúcou sa rozlohou stúpajú aj nároky a vrcholom ponuky sú traktory a najmä robotické kosačky.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! 4homeHej, Andreashop ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za výhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Podľa čoho vyberať benzínové kosačky?

Nech už je dôvod na kúpu novej benzínovej kosačky akýkoľvek, pri jej výbere by ste mali zvážiť niekoľko dôležitých parametrov. Určite by ale medzi ne nemala na prvom mieste byť cena, ak nechcete meniť kosačku každú druhú sezónu.

Naopak, zamerajte sa na tieto faktory:

  • rozloha pozemku, ktorý bude predmetom kosenia
  • terén pozemku, jeho tvar a členitosť
  • motor a jeho výkon
  • záber nožov na kosenie
  • kvalita konštrukcie
  • výbava a príslušenstvo súvisiaca s jednoduchosťou používania a komfortom
  • servis a dostupnosť náhradných súčiastok
  • náročnosť údržby a čistenia

 

Vyberte si z ponuky!

Benzínová kosačka s pojazdom sharks SH 2850BSbs

tlačidlo

AL-KO Classic 4.68 SP-B Plus

tlačidlo

KOSAČKA WORLD W 53 AL PRS S POJEZDEM

tlačidlo

Kosačka PEZAL PMd510 SxAGV

Kosačka PEZAL PMd510 sxagv

tlačidlo

Benzínové kosačky bez pojazdu verzus benzínové kosačky s pojazdom

Ak vám neprekáža, že počas kosenia budete musieť vynaložiť väčšiu silu, postačia vám benzínové kosačky bez samovoľného chodu. Prácu vám ale uľahčia len na menších pozemkoch, ktoré nemajú kopcovitý terén alebo sklon. Tomu totiž nie sú uspôsobené a veľké nakláňanie by mohlo spôsobiť zadretie motora.

Aby bolo kosenie rýchlejšie a pohodlnejšie, hľadajte v ponuke kosačky s pojazdom. Po trávniku sa vám bude jazdiť určite lepšie, čo platí niekoľkonásobne v rámci kopcovitého terénu. Avšak pozor, niektoré typy nezvládnu pokosiť svahy so stúpaním viac ako dvadsať stupňov. Hľadajte kosačku vybavenú tlakovým mazaním.

Všímajte si preto výbavu kosačky, ktorej plná verzia obsahuje komfortný pohon všetkých štyroch kolies, či nastavenie umožňujúce meniť výšku kosenia a rýchlosť, tzv. variátor. Pre náročnejších zákazníkov je nutnosťou, pre menšie a rovné trávnaté plochy skôr luxusom. Ten zahŕňa aj modely zároveň umožňujúce mulčovanie.

 

Povinná výbava alebo zbytočnosť?

Ak si chcete ušetriť prácu, myslite na praktického pomocníka v podobe zberného koša. I keď je zvyčajne štandardom benzínových kosačiek, nie všetky modely ním disponujú. Klasické majú objem približne päťdesiat litrov, no ani sedemdesiatpäť litrov nie je žiadnou výnimkou. Za zváženie, nielen pre náročných, stojí aj prípojka na vodovodnú hadicu.

Vďaka nej môžete ihneď ako dokosíte umyť skelet benzínovej kosačky opätovným naštartovaním motora. Čerstvo prilepená tráva bude v okamihu minulosťou. Postará sa o to aj rotujúci nôž, ktorý vodu rozstrieka po celom obvode. Nenechávajte trávu zaschnúť. Vyžaduje si mechanické odstránenie a znižuje životnosť kosačky aj kvalitu kosenia.

 

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! 4homeHej, Andreashop ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za výhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Najlepšie benzínové kosačky – rozhoduje kvalita?

Čo sa týka kvality, pri kúpe zaváži aj materiál podvozku, šasi. Benzínové kosačky s kovovým podvozkom disponujú pevnosťou, no taktiež náročnejšou údržbou, keďže si vyžadujú ochranné nátery.

Ideálnym riešením je siahnuť po oceli alebo hliníku, ktorý nekoroduje a spĺňa aj spomínanú pevnosť. Niektorým vyhovuje i ľahký plast, napriek horšej odolnosti. Benzínové kosačky, ktoré sa pýšia dlhšou životnosťou majú väčšinou väčšie a širšie kolieska s guľôčkovými ložiskami.

Na ich vyhotovenie z plastu radšej zabudnite. Zvyčajne vydržia iba jednu sezónu. Pravdou však je, že kombinácia plastu na iných častiach kosačky je vítaná kvôli zníženiu celkovej hmotnosti.

Moderné typy benzínových kosačiek sú charakteristické jednoduchým štartovaním, ktoré ocenia najmä ženy a starší ľudia. Za všetko môže automatický sytič takže kosačku už len stačí naštartovať roztočením mechanického štartéra pomocou lanka.

 

Benzínové kosačky a výkon

Medzi výhody benzínových kosačiek patrí v porovnaní s ich elektrickými variantmi predovšetkým jednoduchá manipulácia a voľnosť pohybu či vyšší výkon. Treba však počítať s tým, že obstarávacia cena bude vyššia, rovnako aj ich hmotnosť a hlučnosť. Kvôli benzínu ide tiež o stroje s určitou ekologickou záťažou.

Ak ste sa rozhodli pre kosačku bez pojazdu, postačujúce budú motory s výkonom 3,5 až 4 HP. Platí, že ak je tráva vyššia, uprednostnite silnejší výkon okolo 4,5 HP. Kosačka s pojazdom si pýta minimum 4,5 HP. Výkon by sa mal priamoúmerne zvyšovať s rozlohou trávnatej plochy pozemku.

Pozemok do osemsto metrov štvorcových potrebuje aspoň tisíc dvesto wattov. Tisíc päťsto wattov zodpovedá približne tisíc tristo metrom štvorcových. Nielen výkon sa podieľa na rýchlom a efektívnom kosení. A záber nožov v benzínových kosačkách súvisí s tým, akú veľkú trávnatú plochu obhospodarujete.

Na osemsto metrov štvorcových je odporúčanou šírkou nožov štyridsaťšesť centimetrov. Do tisíc tristo metrov štvorcových o štyri centimetre viac. Dvojnásobne väčší pozemok potrebuje šírku nožov minimálne päťdesiat centimetrov.

 

Vyberte si z ponuky!

Benzínová kosačka s pojazdom sharks SH 2850BSbs

tlačidlo

AL-KO Classic 4.68 SP-B Plus

tlačidlo

KOSAČKA WORLD W 53 AL PRS S POJEZDEM

tlačidlo

Kosačka PEZAL PMd510 SxAGV

Kosačka PEZAL PMd510 sxagv

tlačidlo

Najpredávanejšie benzínové kosačky aj na splátky? Kde nakúpiť?

Aj upravená záhrada a trávnik je vašou vizitkou. Jeho pravidelnú údržbu vám zjednoduší benzínová kosačka. Ak ste pri rozhodovaní o jej konkrétnej podobe zvážili všetky atribúty výberu, okrem kamenných predajní môžete navštíviť aj eshopy. Za zmienku stojí zákazníkmi overený 4home.sk alebo TPD.sk či Andreashop.sk.

Použitím filtra urýchlite nájdenie pre vás ideálnej kosačky, ktorá zaručí spokojnosť vďaka splneniu všetkých vami nastavených požiadaviek. Odporúčame sledovať tiež recenzie zákazníkov a dĺžku trvania záruky. Modely s dlhšou záručnou dobou budú lepšou voľbou. Tak čo, máte svojho favorita?

tpd
andreashop
Benzínové kosačky na pohodlné udržiavanie trávnika väčšej záhrady. Podľa čoho ich vybrať?
5 (100%) 5 hlasov