Vyberte stranu

Aj vy patríte medzi vášnivých milovníkov vína? Potom iste viete, že na zachovanie jeho chuti je potrebné dodržať niekoľko základných podmienok. Konštantne udržiavaná teplota, vhodná vlhkosť, prítmie a pokoj sú len základom. Nepotrebujete na to ale vlastniť kvalitnú pivnicu, dobre posúži i chladnička na víno či vinotéka.

Aby víno neprišlo o svoju chuť, zaslúži si starostlivosť. Tá je úzko prepojená s domácimi spotrebičmi, ktoré za vás urobia drvivú väčšinu roboty, klasické chladničky však nie sú vhodným adeptom. Tie na víno majú špeciálne sklenené dvere s UV filtrom a nastaviteľnú vnútornú teplotu.

Stojany na víno ako praktický doplnok aj zaujímavá dekorácia.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch 4home.skHej.sk, Andreashop.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za výhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Ako vybrať domáce chladničky na víno?

Na dizajne taktiež záleží, najmä ak plánujete, aby chladnička na víno tvorila súčasť obývacej izby alebo kuchyne. V druhom prípade môžete domácu vinotéku i zabudovať do kuchynskej linky, čím dosiahnete štýlové zjednotenie. Nielen vzhľad je dôležitým atribútom výberu.

Oplatí sa tiež položiť si nasledovné otázky:

  • Aké rozmery by mala mať: Správna veľkosť a maximálna kapacita fliaš hrá dôležitú úlohu pri rozhodovaní, ale postačí vám aj klasický model s počtom fliaš v rozmedzí dvanástich až dvadsiatich štyroch fliaš.
  • Aký počet zón by mala mať: Ak preferujete iba jeden druh vína, a teda odrody červeného alebo bieleho, postačí vám jednozónová. Naopak, ak nemáte svojho favorita, budete potrebovať viaczónové chladenie.
  • Aký spôsob chladenia by mala mať: Sú lepšie termoelektrické alebo kompresorové chladničky na víno?

 

Vyberte si z ponuky nášho výberu!

Philco PW 15 K vinotéka

tlačidlo

Vinotéka Hyundai VIN 32 DZ

tlačidlo

CHLADÍCÍ VITRÍNA GUZZANTI GZ 238

tlačidlo

WHIRLPOOL ARC 229

WHIRLPOOL ARC 229

tlačidlo

Jednozónové verzus viaczónové chladničky na víno

Ak chcete súčasne chladiť biele, červené ružové či šumivé víno, myslite na to, že ich odporúčané konzumačné teploty sa vzájomne líšia. Lepším riešením, ako kupovať chladničky na víno v niekoľkých kusoch, je siahnuť po dvojzónovej alebo viaczónovej vinotéke.

V rámci jedného modelu máte k dispozícii niekoľko nezávislých teplotných zón, ktoré sú oddelené termoizolačnou priečkou. Tej vďačíte za to, že sebe či návšteve dokážete ponúknuť rôzne druhy vín vychladené na odporúčanú teplotu.

Tá činí pre suché biele víno 9 – 11ºC, pre sladké a tiež mladé 7 – 9 ºC. Červené mladé víno sa odporúča chladiť na 13 – 15ºC, zrelé na 16 – 18ºC. Ružové víno je vhodné udržiavať v teplotnom rozmedzí 9 – 11ºC, šumivé 4 – 6ºC.

 

stojany na vino

Termostatické verzus kompresorové chladničky na víno

Vybrať na akom princípe bude fungovať chladenie je nutné podriadiť niekoľkým faktorom. Ak vám záleží na tichom chode vinotéky, myslíte na úsporu energie a hľadíte na ekologické hľadisko, termostatická verzia bude pre vás pravdepodobne víťazom.

Treba však počítať s tým, že ponúkne len obmedzenú kapacitu uskladnenia vínových fliaš a nemala by sa nachádzať v miestnosti, ktorá je veľmi prehriata alebo charakteristická výraznými teplotnými výkyvmi.

Kompresorovým variantom dosiahnete efektívne a účinnejšie chladenie, a to v akejkoľvek miestnosti s akoukoľvek teplotou. Spôsobujú však mierne vibrácie a ich chod nie je veľmi tichou záležitosťou. Tá môže byť nižšie v závislosti na rastúcej cene, no nemusí to byť pravidlom.

Čo si ešte treba všímať pri kúpe?

Okrem vyššie spomínaných základných odporúčaní, ktorými by ste sa mali riadiť pri kúpe, máme pre vás ešte niekoľko ďalší rád a tipov, vďaka ktorým si budete istí, že vybraný model je ten správny.

Všímajte si tiež:

  • materiál políc, ktorý môže byť buď z dreva alebo kovu
  • značku, ktorá môže napovedať aspoň všeobecne o tom, ako kvalitná je chladnička na víno
  • umiestnenie, ktoré by sa malo vyhnúť priamemu dopadu slnečných lúčov, Inak by sa mohlo stať, že vás účet za elektrinu prekvapí; preto je vhodné zabudnúť i na susedenie s inými spotrebičmi či radiátormi
  • hmotnosť, ktorá je podstatná v prípade, ak sa chystáte umiestniť chladničky na víno na nejaký druh nábytku.
  • klimatickú triedu, ktorú výrobcovia udávajú kvôli šetreniu energie; ide o optimálne teplotné rozmedzie, ktoré určuje prostredie, v ktorom sa chladničky na víno budú nachádzať
  • energetickú triedu, ktorá predstavuje správne energetické hospodárenie
  • zámok, a to v prípade, ak plánujete uskladniť i luxusné fľaše vínneho moku

 

stojany na vino

Vinotéka pomáha zachovať kvalitu vína

Pre zachovanie kvality vína je, okrem iného, nutné, aby nevyschol korok či uzáver. Preto by mala byť fľaša vína naklonená alebo uskladnená v horizontálnej polohe. Inak by sa mohlo stať, že korok stratí na rozmeroch a do fľaše sa dostane vzduch, ktorý znehodnotí víno. Takéto uloženie však nestačí. Riešením môže byť vinotéka.

Poskytne výborné ochranné podmienky na skladovanie vína podľa toho, či sa ho chystáte otvoriť v blízkej dobe alebo ho plánujete skladovať dlhodobo. Za zmienku nepochybne stoja modely, ktoré vyriešia zachovanie chuti otvorených vín. Ide o tzv. technológiu vinojet, ktorú nájdete u modulárnych vinoték.

Používateľský komfort zvýši vhodné vnútorné osvetlenie, ktoré neprehrieva priestory vinotéky. Vďaka nemu si budete môcť vybrať fľašu vína aj večer, a to bez toho, aby ste zbytočne otvárali dvere a menili klímu vo vnútri. Neustále udržiavanie úrovne vlhkosti je totiž samozrejmosťou.

Pozor na jemné otrasy, ktoré môžu narušiť zrenie vína. Pre jeho dlhodobé uchovávanie odporúčame siahnuť po vinotékach s ochranou proti vibráciám alebo jednotlivé modely chrániť gumovými nožičkami či špeciálnymi silentblokmi z gumy.

 

Vyberte si z ponuky nášho výberu!

Philco PW 15 K vinotéka

tlačidlo

Vinotéka Hyundai VIN 32 DZ

tlačidlo

CHLADÍCÍ VITRÍNA GUZZANTI GZ 238

tlačidlo

WHIRLPOOL ARC 229

WHIRLPOOL ARC 229

tlačidlo

Chladničky na víno Philco, Fagor, Bosch a ďalšie. Kde nakúpiť?

Keďže udržiavanie konštantnej teploty v chladničke si vyžaduje pripojenie na elektrickú sieť, pred kúpou je dobré zistiť si informácie o energetickej triede vybraného produktu. Výber však začína najmä kapacitou a rozhodnutím sa o správnom umiestnení.

Ak máte v tomto ohľade jasno, navštívte eshop 4home.sk, kde si môžete objednať vytúžený model. Vinotéky nájdete i v eshopoch Hej.sk alebo Andreashop.sk. Integrovaná chladnička v kuchynskej linke alebo víno viditeľné voľným okom vo voľne stojacom variante, ktorú verziu uprednostníte vy?

 

hej sk

andreashop
4home
Chladničky na víno predĺžia životnosť vášho vína v každej domácnosti
5 (100%) 7 hlasov