Minimalistické a vzdušné bývanie sa stáva v modernom bývaní čoraz populárnejšie. Jeho základné črty obsahuje aj veľmi efektný a nadčasový industriálny štýl. Zatiaľ čo jedni v ňom vidia len úsporný štýl bývania, druhí oveľa radšej odhaľujú jeho eleganciu a svojráznosť.
Industriálny štýl čerpá inšpirácie z dôb technickej revolúcie, keď sa spoločnosť oboznamovala s každým inovatívnym materiálom, s vynálezmi a „zlepšovákmi“. Slávne technické pokroky z 19. storočia umožnili lepšie pracovné podmienky a pozitívne zasiahli aj do spoločenského diania. Odrazu sa zmenil pohľad na charakter bývania, domácnosť zaplavovali nové konštrukčné a vizuálne prvky.
Industriálne bývanie včera a dnes
Industriálne bývanie možno ilustrovať na zašlých skladových priestoroch, ktoré slúžili ako revolta mladých. Bolo pre nich náročné osamostatniť sa, a tak tieto voľné priestory využili vo svoj prospech. Tie postupne vytvárali komplex železobetónových, oceľových, tehelných a sklených prvkov v pôvodnom neupravovanom vzhľade.
Nedokonalosťami docielili svoje prednosti, a tak v dnešnom ponímaní môže ísť o bývanie v priestrannom prostredí s nadrozmernými hliníkovými oknami s najnovšou generáciou trojskla. V priestore kombinujeme starožitnosti s modernými prvkami, voľný priestor zútulňujú nástenné dekorácie, robustné textílie a skvostný originálny nábytok.
Prečo industriálny štýl nevyhovuje všetkým?
Ide o veľmi svojský, nestarnúci až rebelantský interiérový štýl. Má blízko k luxusnému pánskemu. Oba vychádzajú zo zásady nekonečnej slobody vo voľnom priestore za zdravého prirodzeného svetla. Dnes si ho vieme dopriať unikátnym dizajnovým prevedením drevohliníkových okien, ktoré na viac spĺňajú prísne energetické normy. Pri industriálnom štýle nejde len o praktickú stránku interiérového vybavenia, ale najmä o zviditeľnenie a originalitu. Nadrozmerné okná sú tou najlepšou voľbou, ako okamžite nahliadnuť do sveta dizajnu. Jeho úlohou je kultivovať priestor a byť funkčným po celé roky.
Zdroj obrázku: Dariusz Jarzabek / Shutterstock.com