Vyberte stranu

V posledných rokoch sú tzv. tropické dni akousi samozrejmosťou letných mesiacov. Dusné počasie vytvára zlé podmienky nielen pri práci, ale i bežnom fungovaní. Mnohí pociťujú zdravotné ťažkosti a vyhľadávajú príjemné možnosti osvieženia. Horúci vzduch sa však v interiéri drží i v noci, čo narúša pokojný spánok. Riešením môže byť klimatizácia.

V spoločenských priestoroch, reštauráciách, firmách a kanceláriách je už samozrejmosťou, aspoň vo väčšine prípadov, a čoraz viac je žiadaným artiklom aj pre domácnosti. Klimatizácie do bytu od svojho zrodu prešli viacerými technickými inováciami, a tak ich vďaka rôznym funkciám nemusíte využívať iba ako chladenie.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! 4home, Hej, Andreashop ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za výhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Klimatizácie do bytov ponúkajú i doplnkové funkcie

Klimatizácie do bytu nie sú štandardnou súčasťou zariadenia v domácnosti, a preto si ich výber vyžaduje dôkladné premyslenie a plánovanie. Ako sme už naznačili, klimatizačná jednotka môže zahŕňať i množstvo sekundárnych funkcií, za ktoré si síce priplatíte, no v rámci určitých miestností ich uvítate.

Primárna činnosť, ktorou je ochladzovanie vzduchu, zostáva nezmenená, no v prípade potreby ju dopĺňa vykurovanie. Ak je niektorá z miestností vášho bytu chladnejšia, v zimných mesiacoch vám takýto spôsob prikúrenia príde vhod, rovnako ako filtrácia vzduchu, vetranie, či tzv. inverter.

Klimatizácie do bytov môžeme rozdeliť do podľa rôznych kritérií na jednotlivé kategórie. Najvšeobecnejším delením je klasifikovanie podľa spôsobu ich umiestnenia. V rámci neho rozoznávame klimatizácie splitové a mobilné.

 

Vyberte si z ponuky!

KLARSTEIN PURE BLIZZARD 3 2G BIELY 10028187 + 3 ROČNÁ ZÁRUKA

tlačidlo

HISENSE AP-12CR4SFJS1

tlačidlo

Klimatizácia Sencor SAC 0911CH-IN + OUT

tlačidlo

Sencor SFN 9011SL ochladzovač vzduchu

Sencor SFN 9011SL ochladzovač vzduchu

tlačidlo

Splitové klimatizácie do bytov zaručia efektívnosť

Splitové klimatizácie pozostávajú z vnútornej chladiacej a vonkajšej kondenzačnej jednotky. Musia byť navzájom prepojené, a to potrubím s izoláciou, ktorá zabraňuje tepelnej strate. Všeobecne platí, že kým je ich spojivový článok kratší, tým je klimatizovanie účinnejšie a náklady na energie úspornejšie.

Ide o najrozšírenejší typ klimatizácie, ktorý si vyžaduje stavebné zásahy a odbornú montáž. Najčastejšie sa umiestňuje na stenu tak, aby vychádzajúci ochladený vzduch nesmeroval priamo do tváre. Obľúbený je aj vďaka vysokému výkonu a tichému chodu.

Klarstein Pure Blizzard 3 2G

Tip na produkt:

Klarstein Pure Blizzard 3 2G

 • Je vhodný na nepretržitú prevádzku, ktorú zabezpečuje výkon 808 W
 • Umožňuje nastaviť teplotu v rozmedzí od 17-30°C
 • Tatktiež je možné zapnúť odvlhčovač, ktorý sa zbavuje vlhkého vzduchu v miestnosti
 • Možné je aj nastavenie časovača

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

Výhodou je, že môže poslúžiť i v niekoľkých miestnostiach bytu, pričom je viacero vnútorných jednotiek klimatizácie napojených na jednu vonkajšiu. Vopred si premyslite jej situovanie. Odvod kondenzovanej vody nad susedovým balkónom pravdepodobne nebude vhodným riešením.

 

Mobilné klimatizácie do bytu sú prenosné a cenovo dostupné

Flexibilnosť použitia ich predurčila k tomu, že sa stali výkonnejšou, no hlavne účinnejšou alternatívou ventilátorov. Mobilné klimatizácie do bytov v podstate fungujú ako spotrebič, ktorý stačí zapojiť do elektrickej siete. Vďaka kolieskam ich možno jednoducho premiestňovať v rámci miestností bytu.

Nutnosťou na používanie mobilných klimatizácií je zabezpečenie odvodu tepla z interiéru do exteriéru. Najčastejšie sa realizuje hadicou vyvedenou v okne. Tento spôsob značí, že ide len o okamžitú pomoc počas horúcich dní. Možno ich použiť i vo večerných hodinách, no kvôli chladiacemu kompresoru a ventilátoru v jednom zariadení počítajte s väčšou hlučnosťou.

 

Výber klimatizácie do bytu

Správny výber predpokladá spokojnosť a tá sa snúbi s niekoľkými základnými atribútmi, ktoré vám ujasnia vaše požiadavky. Aby neboli klimatizácie do bytu len premárnenou investíciou, je potrebné zvážiť nielen prvotné náklady, ale tiež druhotné, spojené s prevádzkou.

Rozhodnutie podmieňte nasledovnými faktormi:

 • veľkosť priestoru, ktorý má byť klimatizovaný
 • počet okien a ich orientácia
 • množstvo miestností, v ktorých plánujete ochladzovať vzduch
 • výkon klimatizácie do bytu – 1 kW ochladí približne 10 m²
 • energetická trieda
 • spôsob umiestnenia
 • riešenie odvodu kondenzovanej vody
 • typy doplnkových funkcií
 • spôsob ovládania, ktorý môžete realizovať i mimo domácnosti
 • cena spojená s obstarávacou investíciou, montážou, prevádzkovými nákladmi a údržbou

 

Klimatizácie do bytu cena – nemala by byť kľúčovým faktorom

Pri splitových klimatizáciách sa môže cena pohybovať od sumy šesťsto eur a viac. Pri mobilných je to približne dvestopäťdesiat eur. Samozrejme, že čím chcete dosiahnuť lepší výkon, nižšiu spotrebu i hlučnosť, tým viac si priplatíte. Cena sa totiž odvíja od všetkých vyššie spomínaných faktorov.

Môže ju ovplyvniť i technológia inverter, ktorá prináša regulovanie výkonu v závislosti na požadovanej a reálnej teplote v miestnosti. Ak sa priestory vychladia na zvolený teplotný stupeň, systém nastaví udržiavanie namiesto neustáleho chladenia. Ušetriť môžete 30% energie.

su_note note_color=”#ddf4fb”]

Klarstein Pure Blizzard 3 2G

Tip na produkt:

Klarstein Pure Blizzard 3 2G

 • Je vhodný na nepretržitú prevádzku, ktorú zabezpečuje výkon 808 W
 • Umožňuje nastaviť teplotu v rozmedzí od 17-30°C
 • Tatktiež je možné zapnúť odvlhčovač, ktorý sa zbavuje vlhkého vzduchu v miestnosti
 • Možné je aj nastavenie časovača

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

[/su_note]

Pri výbere myslite tiež na:

 • servis a údržba klimatizácie do bytu, ktorým predídete šíreniu choroboplodných zárodkov či nepríjemnému zápachu
 • vlhkosť vzduchu, ktorá sa vplyvom ochladzovania mení a mala by sa hýbať v rozmedzí 40% – 60%
 • svoje zdravie a vyhnite sa tzv. teplotnému šoku, ktorý nastane v prípade, ak vychladíte miestnosť do extrémneho rozdielu v porovnaní s exteriérom
 • ideálny rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím je 5 – 7 ºC, počas noci sa odporúča vychladiť miestnosť na cca 23 ºC
 • smer prúdenia vzduchu, ktorý nastavte tak, aby nesmeroval priamo na vás
 • používanie funkcií klimatizácie, ktoré môžu ovplyvniť výšku spotreby energie

 

Vyberte si z ponuky!

KLARSTEIN PURE BLIZZARD 3 2G BIELY 10028187 + 3 ROČNÁ ZÁRUKA

tlačidlo

HISENSE AP-12CR4SFJS1

tlačidlo

Klimatizácia Sencor SAC 0911CH-IN + OUT

tlačidlo

Sencor SFN 9011SL ochladzovač vzduchu

Sencor SFN 9011SL ochladzovač vzduchu

tlačidlo

Kde nakúpiť?

Nakúpiť u odborníkov a certifikovaných predajcov bude jednoznačne dobrý nápad. Montáž si totiž vyžaduje určité zručnosti a v prípade neodbornej manipulácie by ste mohli na pôvodné ušetrenie peňazí doplatiť i niekoľkonásobnou sumou. Kvalitné klimatizácie nájdete tiež v eshopoch Andreashop.sk, Hej.sk alebo Alza.sk.

Ak vám finančné podmienky nedovoľujú dopriať si pomocníka na ochladzovanie, malou útechou vám môžu byť ventilátory, ktoré nájdete v rôznych veľkostiach na stránkach internetového obchodu 4home.sk. Ak vám to ale možnosti dovolia, klimatizácia je určite lepším riešením!

andreashop
hej sk
Klimatizácie do bytu sú záchranou nielen počas letných mesiacov. Podľa čoho si vybrať?
5 (100%) 9 hlasov