Vyberte stranu

Kuchynský drez − krásny a praktický doplnok každej kuchyne

 

Vybrať drez do kuchyne nie je malina. Je to jedna z najnamáhanejších vecí na kuchynskej linke, preto si zaslúži vašu pozornosť. Ak sa chcete zorientovať v širokej ponuke tvarov, materiálov a parametrov, treba sa zamyslieť nad niekoľkými otázkami. Po prečítaní tohto článku vám bude jasné, aký drez vaša kuchyňa potrebuje.

Kuchynský drez − krásny a praktický doplnok každej kuchyne

Správna veľkosť, základ úspechu

Pri výbere drezu by ste mali v prvom rade porozmýšľať, ako často a na čo drez používate. Podľa toho sa rozhodnite, aký typ drezu využijete.

 

  • Jednodrezy − sú ideálnou voľbou pre menšie kuchyne. Najobľúbenejšie sú hranaté verzie, ale na trhu sa ponúkajú aj okrúhle. Ak občas umývate riad ručne, môže byť pre vás užitočným doplnkom odkvapkávacia plocha.
  • Dvojdrezy − väčšia kuchyňa a náruživí kuchári si zaslúžia dvojitý drez. Myslite na to, že na pracovnej ploche zaberie síce viac miesta, ale pri práci poskytuje dostatočný komfort. Aj dvojdrez môže byť doplnený o odkvapkávaciu plochu.
  • Rohové drezy − tam, kde to dovoľuje priestor a váš vkus, sa uplatní netradičný drez v rohu kuchynskej linky.

 

Ak už máte svojho favorita, venujte pozornosť aj ďalším parametrom.Tým najdôležitejším je rozmer. Veľkosť drezu sa musí zhodovať s rozmermi šírky spodnej skrinky. Jedine tak sa vyhnete rezaniu skrinky a ďalším komplikáciám pri montáži.

 

Praktickou vlastnosťou je hĺbka drezu, ktorá by sa mala ideálne pohybovať okolo 19 – 20 cm. Tá zabezpečí, že v ňom pohodlne umyjete riady bez toho, aby ste ošpliechali všetko naokolo.

 

 

Ak plánujete novú kuchyňu a rozmýšľate, do akej výšky namontovať drez, prispôsobte jeho zasadenie do linky podľa člena domácnosti, ktorý bude v kuchyni tráviť najviac času. Správnu výšku zistíte podľa toho, že dlaňami dočiahnete na jeho dno bez toho, aby ste sa hrbili alebo predkláňali. Len tak sa budete cítiť pohodlne aj pri dlhšej práci pri dreze.

 

Materiál, ktorý splní vaše očakávania

Kvalitný nerezový drez bude váš takmer nezničiteľný parťák. Je pevný, odolný voči korózii, vysokým teplotám aj chemickým prípravkom. Nerez má hladký povrch a jeho najväčšou výhodou je ľahká údržba a hygienickosť. Dávajte však pozor, aby ste si vybrali drez s minimálnou hrúbkou ocele 0,6 mm. Tým tenším sa napriek lákavej cene radšej vyhnite. Dlho by vám nevydržali. Asi jedinou nevýhodou nerezu je jeho náchylnosť na poškriabanie.

 

Granitové drezy sú vyrobené z drvenej žuly, akrylátového spojiva a farbiva. Vďaka tomu je ich povrch tvrdý a odolný, zároveň však príjemný na dotyk. Milovníkov netradičných kuchýň poteší, že sa vyrábajú vo viacerých farbách, takže granitový drez skombinujete s každou farbou kuchynskej linky. Nevýhodou je náročnejšia údržba, keďže sa v ňom ľahšie udržiavajú nečistoty, a menšia odolnosť voči chemickým čistidlám.

Kuchynský drez − krásny a praktický doplnok každej kuchyne

Ak túžite po výraznom vzhľade granitu, ale je pre vás dôležitá aj cena, siahnite po tectonitovom dreze. Na pohľad vyzerá rovnako, je však zložený z polyesterových živíc, sklenených vlákien a ďalších prímesí. Je pevný a odolný. Keď sa vám však podarí drez mechanicky poškriabať, hlbšia ryha môže byť veľmi viditeľná (drez má biele vnútro).

Kráľom medzi drezmi sú keramické drezy. Perfektne sa čistia a vyzerajú na linke naozaj luxusne. Ak však do drezu nešťastne padne nejaký tvrdý a ostrý predmet, jeho povrch sa môže poškodiť.

 

Na čo myslieť a nezabudnúť

Každý drez by mal mať vo vrchnej časti prepad. Ide o poistku, ktorá slúži na odtok vody v prípade, ak by sa drez naplnil až po okraj. Ak chcete, aby voda z drezu odtekala rýchlejšie, zvoľte drez so širšou výpusťou  3 ½”. Druhou možnosťou je menšia veľkosť 11/2”. Kvalitnejšie značky dodávajú k výpustiam aj sitko na zachytávanie nečistôt.

Ku kuchynskému drezu patrí batéria. Venujte pozornosť tomu, či má drez pre ňu vyrezaný otvor a prípadne s akým priemerom. Batériu môžete zladiť k farbe drezu, prípadne si kúpiť výhodný set. Pekným detailom je vstavaný dávkovač na saponát, ktorý zbaví linku nevzhľadných plastových nádob.

Kuchynské drezy sú dôležitou súčasťou linky, to aký si vyberiete, ovplyvní váš komfort pri práci v kuchyni. Venujte výberu dostatok času a všetko si dobre premyslite. A nezabudnite, že drez môže byť váš krásny a zároveň praktický pomocník.

 

 

Kuchynský drez − krásny a praktický doplnok každej kuchyne
Ohodnoťte tento príspevok.