Vyberte stranu

Počasie je nevyspytateľné. Určiť jeho predpoveď môžete i vy, z pohodlia domova. A nie, nemáme na mysli vyhľadanie informácií na internete. Domáca meteostanica je vďaka moderným technológiám meračom teploty, vlhkosti, tlaku, pričom zastúpi i budík, kalendár, nabíjačku na mobil a podobne.

Nie je meteostanica ako meteostanica. Niektorí predajcovia totiž týmto názvom označujú i prístroje, ktoré neposkytujú základné požadované funkcie. V podstate ide len o obyčajný teplomer. Nutnosťou pre kvalitu je prítomnosť integrovaného tlakomerného čipu, no tiež poslúži online pripojenie či rádiový systém. Dostupné sú aj ich kombinácie.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Andreashop,  Hej, 4home ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za výhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Kvalitná meteostanica so špeciálnym čipom

Domáca meteorologická stanica je určená k predpovedi počasia v lokalite, v ktorej je umiestnená. V rámci získavania konkrétnych údajov zameraných len na určitú oblasť je často presnejšia ako všeobecné prognózy z televízie, ktoré sú orientované zvyčajne na celý kraj. Štandardne zobrazuje informácie prostredníctvom grafických symbolov.

Ak chcete, aby boli vyhodnotené údaje čo najpresnejšie, musíte siahnuť po kvalite. Hľadajte preto meteostanice, ktorých súčasťou je meranie barometrického tlaku. Ako sme už naznačili, integrovaný tlakomerný čip je v tomto prípade základ. Inak má výsledok o nameranej vonkajšej teplote a vlhkosti priemerný charakter.

Ak túžite mať prehľad aj o ďalších meteorologických meraniach, siahnite po špeciálnych modeloch. Dozviete sa aj hodnoty spojené s rýchlosťou a smerom vetra, množstvom zrážok, teplotou rosného bodu a podobne. Štandardné vyobrazenie na displeji súvisí s časom, dátumom, dňom v týždni či časom spojeným s východom a západom slnka.

 

Vyberte si z ponuky!

Meteorologická stanica Netatmo Urban (NWS01-EC-ALU) strieborná 

tlačidlo

SENCOR SWS 9700

tlačidlo

Solight Meteostanica s extra veľkým LCD displejom

tlačidlo

Sencor SWS 240 Meteostanica s bezdrôtovým senzorom

Sencor SWS 240 Meteostanica s bezdrôtovým senzorom

tlačidlo

Meteostanica WiFi, ide to aj s pripojením na internet

Meteostanica nemusí využívať len čipom namerané dáta z lokality, v ktorej bývate. Moderné technológie umožňujú vyhodnotiť i informácie získané online, z meteorologických serverov na internete. Tu však nastáva otázka, aká je ich presnosť, keďže predpoveď sa netýka výhradne iba vašej oblasti.

Hodnotu presnosti zvýšite, ak sa poobzeráte po hybridných meteostaniciach, ktoré okrem bezdrôtového pripojenia obsahujú tiež merací čip. Možné je aj pripojenie k počítaču cez rozhranie USB alebo Bluetooth, vďaka čomu môžete spracovávať, vyhodnocovať a porovnávať namerané údaje. Porovnanie s tými spred desiatok rokov bude možno zaujímavé.

Samozrejme, meteostanica nemusí byť neustále spárovaná s počítačom. Keďže má vlastnú pamäť, merania z niekoľkých týždňov odovzdá do PC i neskôr, stačí, ak prebehne synchronizácia. Doplnená databáza sa zobrazí na monitore napríklad prostredníctvom grafov a tabuliek. Multifunkčné modely však toho vedia i oveľa viac.

 

Meteostanica so systémom Meteotime

Tento typ meteostanice funguje na rovnakom princípe ako hodiny riadené rádiovým signálom. Automatické naladenie sa na vlnovú frekvenciu 77,5 kHz zabezpečí presný kmitočet a čas, ktorý sa s vysielajúcou stanicou DCF77 v Frankfurte nad Mohanom stále synchronizuje.

Čo sa týka centrálneho vyhodnocovania hodnoty teploty, vlhkosti či rýchlosti vetra, platí to, čo v prípade WiFi meteostanice. Získané údaje sa týkajú širšieho územia. Vo vašej lokalite tak môže dôjsť k menším rozdielom v týchto meraniach. Ak však siahnete po kombinovaných multifunkčných modeloch, docielite výborné výsledky.

Bezdrôtová meteostanica na stenu i voľne stojaca

Ak si potrpíte nielen na hodnovernosť údajov, ale tiež vyhľadávate komfort, bezdrôtové varianty budú práve pre vás. Vybrať si pritom môžete všetky tri typy meteostaníc, a teda s čipom, s pripojením na internet i s meraním DCF77, či ich hybridnú kombináciu. Zaujímať vás musí vzdialenosť medzi čipom a meteostanicou.

Iba tak dôjde k plnohodnotnému získaniu informácií a meraniam. Čo sa týka celkového dosahu, priemerná možná vzdialenosť na správnosť údajov je tridsať metrov, no ani stopäťdesiat metrov nemusí byť výnimka. Všetko záleží od konkrétneho modelu. V tých kvalitnejších vás pozitívne prekvapí spoľahlivosť vďaka čidlám.

Napájanie pomocou batérií je bežné, no meteostanica napájaná adaptérom do zásuvky umožní napríklad trvalé podsvietenie LED displeja či LED symbolov, čo oceníte napríklad pri zníženom dennom svetle alebo protisvetle.

 

Funkcie a doplnky

Vopred si ujasniť, ktoré merania a údaje vás zaujímajú, by malo byť samozrejmosťou. Od množstva funkcií taktiež záleží výber meteostanice. Drahšie modely disponujú rôznymi doplnkovými informáciami, ktoré sú však pre niekoho nutným základom.

Prinášame vám krátky prehľad základných i pridružených funkcií:

 • teplota, ktorú môžete merať v interiéri i exteriéri
 • vlhkosť vzduchu, pokiaľ je meteostanica vybavená hydrosenzorom
 • rýchlosť a smer vetra, ktorý si vyžaduje prídavný čip
 • zrážky
 • východ a západ slnka, fáza mesiaca
 • UV žiarenie, ktoré je merané prostredníctvom špeciálneho UV čipu
 • rosný bod, ktorý uvádza teplotu vzduchu nasýteného vodnou parou, ktorý sa začína zrážať
 • Heat Index, čo je v podstate pocitová teplota vypočíta na základe relatívnej vlhkosti a teploty vzduchu
 • Wind Chill je pocitová teplota, ktorú ovplyvňuje vietor
 • formát hodín, dátumu, dňa v týždni, možnosť využitia budíka
 • zvukové upozornenia o dosiahnutí nastavených hodnôt, o slabých batériách
 • vnútorná pamäť, ktorá uchová informácie i z niekoľko stoviek dní

 

Vyberte si z ponuky!

Meteorologická stanica Netatmo Urban (NWS01-EC-ALU) strieborná 

tlačidlo

SENCOR SWS 9700

tlačidlo

Solight Meteostanica s extra veľkým LCD displejom

tlačidlo

Sencor SWS 240 Meteostanica s bezdrôtovým senzorom

Sencor SWS 240 Meteostanica s bezdrôtovým senzorom

tlačidlo

Sencor, Emos, Auriol, Oregon, Hyundai, Konig? Kde nakúpiť?

Domáca meteorologická stanica vám poskytne aktuálny zdroj informácií o počasí, ale aj prognózu na niekoľko dní vopred. Kvalite sa netreba vyhýbať, a preto hrá i cenová relácia dôležitú úlohu. Meteostanicu si môžete vybrať dokonca aj s fotorámikom či luxusným dizajnom!

Dôležité sú však aj funkcie, ktoré očakávate. Eshopy Hej alebo Andreashop majú veľký výber rôznych meteostaníc so všetkými možnými funkciami. Zaujímavé modely nájdete aj v špecializovanom eshope so zameraním na bývanie – 4home.

hej sk
andreashop
Meteostanica u vás doma? S vlhkomerom, anemometrom aj rádiom!
5 (100%) 10 hlasov