Vyberte stranu

Považujete sa za milovníkov kávy alebo jej chuti podľahnete len z času na čas? V prvom prípade nám iste dáte za pravdu, že jej výslednú chuť vo veľkej miere ovplyvňuje nielen samotný druh kávových zŕn, ale tiež príprava. Tá, okrem iného, spočíva v mletí, a preto by mal byť kvalitný mlynček súčasťou výbavy každého skúsenejšieho kávičkára.

Dripper ako lacná alternatíva chutnej prekvapkávanej kávy.

Pitie kávy je pre niektorých ľudí doslova rituál. Pri predstave o klasickom zovretí vody vo varnej kanvici a následnom jednoduchom vyliatí do šálky sa im ježia vlasy. Tak či onak, pravdou zostáva, že mletím kávy tesne pred jej prípravou zaručíte pravú a lahodnú chuť tohto obľúbeného horúceho nápoja.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! 4home, Hej, Andreashop ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za výhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Ako si vybrať mlynček na kávu?

Spracovanie kávy mletím je dôležitým krokom ovplyvňujúcim pôžitok vašich chuťových pohárikov. Mlynček na kávu je preto viac ako praktický kuchynský pomocník. Teda ak sa na to pozeráme očami kávičkárov. Rozhodujúcu úlohu má pri výbere niekoľko základných kritérií.

Aby ste vašu voľbu neoľutovali, uľahčite si rozhodovanie nasledovnými otázkami:

 • Vyhovoval by vám viac ručný mlynček alebo elektrické mletie?
 • Aký materiál mlecích kameňov uprednostniť? Sú lepšie sekacie nože?
 • Koľko šálok kávy denne vypijete, prípadne pre koľkých ľudí kávu pravidelne pripravujete?
 • Preferujete hrubé alebo jemnejšie mletie kávy?
 • Vyžadujete i doplnkové funkcie, ako napríklad časovač či dávkovač kávy?
 • Záleží vám tiež na dizajne?
 • Koľko eur ste ochotní do mlynčeka na kávu investovať?

French press, to je domáca príprava kvalitnej kávy s výraznou arómou.

 

Vyberte si z ponuky!

RUSSELL HOBBS 23120-56

tlačidlo

Mlynček na kávu ETA 0067 90100 biely

 

Mlynček na kávu ETA 0067 90100 biely

tlačidlo

 

Delonghi KG89 – Mlynček na kávu

Delonghi KG89 - Mlynček na kávu

tlačidlo

Sencor SCG 3050SS kávomlynček

Sencor SCG 3050SS kávomlynček

tlačidlo

Ručný mlynček na kávu je favoritom v danej kategórii

Ručné mletie kávových zŕn spôsobuje, že celou miestnosťou sa nesie ich nádherná aróma. Vďaka mechanizmu mletia, ktorý využíva mlecie kamene, nie je zmenená chuť kávy. Žiadne prepálenie totiž nehrozí. Počítajte však s tým, že dosiahnete skôr hrubšie zomletie, ktoré štandardne vystačí na jednu až štyri šálky kávového moku denne.

Manuálny mlynček na kávu predstavuje najstarší spôsob mletia. Iste si viete predstaviť typický drevený mlynček, ktorý je dnes okrem iného obľúbeným retro doplnkom v kuchyni.   Mechanický princíp mletia je v súčasnosti nielen tradíciou, ale tiež overeným a kvalitným spracovaním. Vyžaduje si ale dlhšiu prípravu, ktorá nie je veľmi vhodná pre espresso stroje.

 

moka kavovar

Mlynček na kávu – elektrický je zaručený komfort

Nastaviteľnosť hrubosti mletia či množstvo pomletej kávy ponúka elektrický mlynček na kávu. Medzi jeho výhody nepochybne patrí rýchlosť a pohodlie. Jednoducho ním pripravíte pomleté zrná pre viac ako päť šálok týchto chutných nápojov. Ušetríte si námahu najmä ak ste pravidelným hostiteľom alebo je vo vašej domácnosti viacero milovníkov kávy.

I keď ich dizajn pôsobí elegantne, zďaleka nie sú takým originálnym praktickým kuchynským pomocníkom a doplnkom v jednom. Čo sa týka samotného princípu mletia, jeho kvalita sa odvíja od použitia mechanizmov. Mlecie kamene budú správnou voľbou, zatiaľ čo nože môžu pri vysokých otáčkach kávu i spáliť.

french press

Z hľadiska kvality uprednostnite mlynček na kávu s keramickými kameňmi

Mlynček na kávu disponuje dvomi podobami mlecích mechanizmov. Prvým sú tzv. trieštivé nože, zvyčajne oceľové, no môžu byť i keramické. Tvoria súčasť lacných modelov na mletie. Nedokážu totiž zrná zomlieť na rovnomerné kúsky, keďže ich sekajú a dokonca hrozí znehodnotenie chuti prepálením. Majú však dlhú životnosť a jednoduchú údržbu.

Tip na produkt:  Speedpresso, strieborný, mlynček na kávu, 200 W

Klarstein Speedpresso

 • Modrerný dizajn a veľký výkon v jednom
 • zomelie kávu až pre 10 šálok
 • okrem kávy zvládne zomlieť aj mak či iné
 • výkon 200 W

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

Mlecie kamene sú druhým typom mechanizmu. Rozoznávame kónické a ploché, pričom bez rozdielu pomelú kávu na rovnomerné zrniečka. Tie kónické však disponujú lepšou trvácnosťou a tiež sa menej zahrievajú. Ich použitie je preto opodstatnené najmä vtedy, keď pripravujete viac ako sto káv denne.

Ploché sú vhodnejšie na domácu prípravu kávy. Ak si správne nastavíte hrubosť mletia, respektíve jemnosť, dokážete vytvoriť kvalitný základ na espresso vďaka správnej extrakcii. Nastavenie docielite pritiahnutím alebo odtiahnutím mlecích kameňov. Kávu si teda naozaj vychutnáte, i keď údržba vás až tak nepoteší ako pri použití nožov.

 

moka kavovar

Mlynček na kávu s dávkovačom

Ak si chcete zaistiť optimálnu chuť horúceho nápoja, zomeľte kávu tesne pred jeho samotnou prípravou. Ak totiž nie sú zrná kávy chránené pred vzduchom a vlhkosťou v špeciálnej nádobe, približne už po pol hodine môže dôjsť k ich zvetraniu. Postupne sa tak vytráca aróma, ktorú zbožňujú nielen praví kávičkári.

Tí možno zatúžia po profesionálnych mlynčekoch, ktorých súčasťou je i dávkovač. Cena sa však pohybuje v stovkách eur a skutočné využitie nájde skôr v kaviarňach. Čo sa týka údržby, odporúča sa vykonávať ju po každom zomletí kávy, no aspoň raz týždenne.

Tip na produkt:  Speedpresso, strieborný, mlynček na kávu, 200 W

Klarstein Speedpresso

 • Modrerný dizajn a veľký výkon v jednom
 • zomelie kávu až pre 10 šálok
 • okrem kávy zvládne zomlieť aj mak či iné
 • výkon 200 W

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

Môžete použiť napríklad zubnú kefku alebo špeciálne čistiace tablety z pšeničnej a kukuričnej múky. Bez ohľadu na to, pre čo sa rozhodnete, určite nepodceňujte pravidelnosť údržby, predĺži to životnosť mlynčeka.

Niektorí zase dôležitosť prikladajú estetickej podobe mlynčeka. Plánujú mu totiž vyhradiť čestné miesto na pracovnej ploche či poličke. Ak patríte medzi nich, dizajn prispôsobíte modernému i tradičnému zariadeniu kuchyne. Minimalizmus či vintage, každý si príde na svoje. Drevený retro mlynček na kávu je v tomto smere nesmrteľný.

 

Vyberte si z ponuky!

RUSSELL HOBBS 23120-56

tlačidlo

Mlynček na kávu ETA 0067 90100 biely

 

Mlynček na kávu ETA 0067 90100 biely

tlačidlo

 

Delonghi KG89 – Mlynček na kávu

Delonghi KG89 - Mlynček na kávu

tlačidlo

Sencor SCG 3050SS kávomlynček

Sencor SCG 3050SS kávomlynček

tlačidlo

Mlynček na kávu Bosch, De´Longhi, Eta, Sencor, Krups, Hario? Kde nakúpiť?

Široký sortiment mlynčekov na kávu vás môže vo výbere toho správneho zneistiť. Môžete si totiž vyberať podľa typu, spôsobu mletia, profesionality, vzhľadu, značky i ceny. Ak sme vás prostredníctvom niekoľkých odporúčaní a informácií naviedli k mlynčekovým favoritom, poobzerajte sa po nich v eshope 4home.sk.

Moka kávovar vyčaruje skvelú chuť kávy, poradíme vám, ako ho vybrať.

Bohatú ponuku nájdete aj v eshopoch Hej.sk alebo Andreashop.sk. V pohodlí domova, rýchlym a prehľadným spôsobom tak získate i jasnú predstavu o tom, či mlynček na kávu zapasuje do kuchyne aj po vizuálnej stránke a navyše si v týchto eshopoch pomocou filtrov vyberiete model aj funkcie, ktoré sa vám najviac budú hodiť.

 andreashop
 hej sk
 

Mlynček na kávu je neodmysliteľný pomocník pre správnu chuť kávy. Prečo na mletí tak záleží?
5 (100%) 15 hlasov