Vyberte stranu

Montované domy a ich životnosť

Montované domy a ich životnosť

Zdroj foto: pexels.com

Bývate v drevenom dome alebo o ňom premýšľate? V súčasnosti je o drevostavby veľký záujem, aj keď je považovaný za lacné a menej kvalitné riešenie. Ako je to naozaj? Akú životnosť poskytuje tento druh stavby?

 

Záujem o montované domy rastie

Nezáleží na tom, či ide o murované alebo montované domy – životnosť stavieb je vo všeobecnosti pre majiteľov tou najhlavnejšou otázkou. Je to úplne samozrejmé, pretože vo väčšine prípadov ide o celoživotnú investíciu. A rovnako nikto si nechce kvalitné bývanie zabezpečiť len na niekoľko rokov. Zvyčajne sa počíta s tým, že dom zdedia raz deti alebo iní blízki príbuzní.

Drevodomy sa dnes z architektonického hľadiska môžu rovnať klasickým murovaným domov a pre mnohých ľudí sú veľmi lákavé. Použitie dreva pre výstavbu domu spĺňa súčasné požiadavky zahŕňajúce funkčnosť a finančnú stránku stavby.

 

Prečo si vybrať drevodom?

Správne navrhnutý projekt montovaných drevodomov môže ponúknuť celý rad výhod, ako napríklad šetrenie životného prostredia počas výstavby a rovnako aj počas prípadnej likvidácie. Keď sa pozrieme na ekonomické hľadisko cena montovaných domov je výrazne nižšia ako pri murovaných domoch.

Ďalšou veľmi pozitívnou stránkou je rýchlosť výstavby, ktorú ocenia najmä netrpezliví budúci majitelia. Bývanie v drevodome dokáže vyvolať príjemný dojem, vytvára pocit rovnomernejšieho tepla v danom priestore a steny v ňom nie sú chladivé.

 

Montované vs. murované domy

Čo očakávať od montovaných alebo murovaných domov? Pravdepodobne aj vy ste sa ocitli v situácii, kedy ste riešili túto dilemu. Pri zrovnávaní týchto dvoch typov stavieb sa dostávame ku výsledku podobného skóre na obidvoch stranách. Najpodstatnejšie je myslieť na to, aby ste sa v dome cítili pohodlne a až potom uvažovať o cene, dobe a type výstavby.

Ak by sme sa pozreli na ich životnosť, názory odborníkov sa často líšia. Mnohí sa koniec koncov zhodujú v tom, že v rámci životnosti murovaných a montovaných domov nenájdeme žiadne rozdiely. Drevostavby sa dokážu plne vyrovnať murovanému, dokonca ho v niektorých parametroch môžu aj predbehnúť.

Skvelý príklad životnosti môžu byť montované domy zo štyridsiatych rokov minulého storočia, ktoré boli naprojektované vo Švédsku. Domy si odvtedy prešli istou rekonštrukciou, no dodnes plnia svoj účel.

 

Životnosť drevodomu – aká je teda naozaj?

Životnosť montovaného domu z dreva je úplne postačujúca. Logicky záleží na kvalite použitého materiálu počas výstavby, precízneho technologického postupu a detailov a následne na miere starostlivosti o montované domy z dreva.

Ak vás zaujali montované domy na kľúč, dbajte na to, aby ich výstavba zahŕňala použitie kvalitného dreva, tepelných izolácií a ostatných potrebných materiálov. Drevená konštrukcia domu by mala byť ochránená pred kontaktom s vodou alebo vlhkosťou. Jej kontakt s vodou by mohol spôsobiť degradáciu, ktorá býva najčastejšou príčinou zníženia životnosti a narušenia statiky tohto domu.

Montáž domu by ste mali nechať na profesionálnu firmu, ktorá zabezpečí detailné zapracovanie izolácií. Montované drevodomy v takom prípade dokážu poslúžiť majiteľom sto a dokonca aj viac rokov. To samozrejme platí, len ak budú dodržané spomenuté podmienky.

Montované domy a ich životnosť

Montované domy a ich životnosť
5 (100%) 2 hlasov