Vyberte stranu

Doslova neodmysliteľnou súčasťou kuchyne sú chladničky. Kedysi čisto praktický spotrebič sa dnes mení na dominantnú a zároveň štýlovú kráľovnú kuchynskej linky. Nečudo, veď do chladničky ide skoro všetko, čo nakúpime.

Hoci sa dnes dajú kúpiť chladničky aj mrazničky samostatne, najčastejšie sa pod kúpu chladničky myslí práve kombinácia týchto dvoch zariadení. Vzhľadom na to, že tento druh kuchynského spotrebiča sa nekupuje na krátku dobu, treba si dať záležať na jeho výbere.

Kombinácia chladničky s mrazničkou Gorenje Essential RK6192AW

Ako spoznať najlepšie chladničky na trhu

Najčastejšie predávaným typom chladničiek na Slovenskú sú s veľkou pravdepodobnosťou kombinované chladničky s umiestnením mrazáku v hornej alebo spodnej časti. Tieto chladničky sa dajú kúpiť ako voľne stojace aj ako zabudovateľné priamo do kuchynskej linky.

Tip na produkt:  

Miro XL kombinovaná chladnička

 • Chladnička s mrazničkou v jednom
 • Predná časť ZestfulART Design na písanie kriedou
 • Usporiadanie vnútorného priestoru so 6 policami
 • K dispozícii máte celých 180 litrov

Druhou možnosťou sú jednodverové chladničky, ktoré sú však vhodné len pre dvojice alebo ľudí žijúcich samostatne. Ich súčasťou je totiž len menší mrazák, prípadne sú úplne bez neho. V takomto prípade si musíte dokúpiť samostatne mrazničku navyše.

Treťou skupinou, ktorá je zatiaľ stále symbolom „luxusu“ a „hojnosti“, sú americké chladničky. V ich prípade je pomenovanie odvodené od obrovskej kapacity vnútorného priestoru. Ide totiž o dvojdverové chladničky, ktoré najlepšie využijú najmä veľké rodiny.

Najlepšie chladničky na trhu

Ktoré vlastnosti a funkcie sú dnes štandardom?

Keď už viete, ktorý typ chladničky sa hodí najlepšie pre vašu domácnosť a vaše účely, zamerajte sa na niektoré vlastnosti, parametre a funkcie, ktoré vám uľahčia prevádzku a spravia chladenie či mrazenie efektívnejším.

Prvým takýmto parametrom je úžitkový objem. Všeobecné odporúčanie znie, že na jednu dospelú osobu je potrebných 60 l chladiaceho priestoru a zhruba 25 litrov mraziaceho priestoru. Sú to samozrejme orientačné hodnoty, ale väčšinou sú presné.

Druhým dôležitým parametrom je úspornosť chladničky. V extrémnych prípadoch môže byť rozdiel medzi chladničkou v energetickej triede A a A+++ aj dvojnásobný, takže si veľmi dobre zrátajte návratnosť finančných prostriedkov. Všímajte si teda energetický štítok.

Okrem toho sa treba zamerať aj na niektoré veľmi užitočné funkcie:

 • technológia MultiAirflow zaistí lepšie prúdenie vzduchu v chladničke
 • antibakteriálny povrch vnútra chladničky by mal byť samozrejmosťou, dnes ho už nemajú len tie najlepšie chladničky, ale aj stredná trieda
 • zabráneniu tvorby námrazy a efektívne odmrazovanie zabezpečí funkcia „no frost“
 • samozrejmosťou by mala byť priehradka určená na zeleninu a ovocie, ktorá sa označuje aj ako tzv. nulová zóna
 • ak ide o vstavané chladničky, všimnite si, ako funguje patent dovierania, nakoľko pri nesprávnej inštalácii nemusia dvere dovierať úplne a neustále tak uniká chlad z vnútra, najmä z vnútra mrazničky

Kombinácia chladničky s mrazničkou Gorenje Essential RK6192AW

Najlepšie chladničky pre veľkú rodinu? Americké aj samostatné

Ak máte viac ako 4 členov domácnosti a na nákupy nechcete chodiť takpovediac každý druhý deň, určite by ste si nemali kupovať klasickú jednodverovú alebo kombinovanú chladničku. Ani tie najvyššie a najširšie modely totiž s veľkou pravdepodobnosťou nebudú dostatočne veľké.

Ideálnym riešením v tomto prípade sú americké chladničky alebo set samostatnej chladničky a samostatnej mrazničky. V druhom prípade sa takéto riešenie ponúka najmä vtedy, ak si vyberáte vstavané spotrebiče a môžete do veľkej kuchynskej linky umiestniť dva spotrebiče určené na chladenie a mrazenie, napríklad namiesto veľkej potravinovej skrine.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Planeo.skAndreashop.skTpd.sk, Klarstein.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Nerezové, biele alebo štýlové čierne?

Najčastejšie sa dajú dnes chladničky kúpiť v troch farebných prevedeniach. Najlacnejšie sú spravidla biele chladničky a to bez ohľadu na to, či sú jednodverové alebo kombinované. Sú univerzálne a hodia sa ku kuchynskej linke každého typu.

O niečo exkluzívnejšie sú nerezové strieborné chladničky. V tejto farbe je možné dostať kúpiť klasické aj americké chladničky a rovnako tak sa hodia skoro do každej kuchyne. Ak chcete vyniknúť, najlepšie chladničky sú čierne a lesklé. Skvelo zapadnú najmä k indukčným doskám a vstavaným sporákom. Jedinou ich nevýhodou je nutnosť častejšieho čistenia.

 

Najlacnejšie chladničky? Test ukázal, že sa neoplatia

Ak ste sa spoliehali na to, že si dokážete kuchyňu zariadiť lacnou neznačkovou chladničkou a ušetríte, mýlite sa. Na úvod síce možno zaplatíte o zopár desiatok € menej, ale takéto chladničky si neskôr vypýtajú viac v podobe vyššej energetickej náročnosti a potreby častejších opráv. Pridať sa k tomu môže aj problém so zohnaním náhradných dielov.

Pred kúpou chladničky sa preto zaujímajte o:

 • spotrebu elektrickej energie za hodinu a nie za rok, čo je častejšie udávaný údaj
 • dostupnosť najbližšieho servisného strediska
 • rozmery chladničkyrozmery miesta, kde bude stáť u vás
 • prítomnosť užitočných funkcií pre údržbu a energetickú náročnosť, napríklad samoodmrazovanie, prázdninový režim či „no frost“.

Vstavané alebo voľne stojace? Podľa kuchyne

Veľmi častá otázka, ktorú si kladie väčšina z vás, je výber typu chladničky podľa jej umiestnenia. Voľne stojace chladničky sú u nás zatiaľ stále viac v obľube a to najmä kvôli nižšej cene. Pri nich však musíte viac vyberať aj s ohľadom na dizajn a farbu, aby zapadli do kuchyne.

Tip na produkt:  

Miro XL kombinovaná chladnička

 • Chladnička s mrazničkou v jednom
 • Predná časť ZestfulART Design na písanie kriedou
 • Usporiadanie vnútorného priestoru so 6 policami
 • K dispozícii máte celých 180 litrov

Zabudovateľné chladničky predstavujú ešte stále „luxus“, ktorý si však už dnes môže dovoliť naozaj každý. Pri nich vám stačí sústrediť sa len na ich funkcie a vlastnosti, pričom pozor si dajte najmä na objem, ktorý býva o niečo menší, než je tomu pri prvom type chladničiek.

 

Najlepšie chladničky na trhu

Kvalitné a zároveň lacné chladničky? Jedine v e-shope

Ak sa nechcete vzdať niektorých zaujímavých a užitočných funkcií či parametrov chladničiek, musíte sa pripraviť na dve možnosti. Buď zaplatíte vysokú cenu, alebo budete hľadať internetový obchod s výhodnými podmienkami. Pri nákupe online však môžete naraziť aj na e-shopy, ktoré vás môžu sklamať zákazníckym servisom.

tpd
andreashop
Najlepšie chladničky – Ktoré si vybrať, kde kúpiť? Top 10 chladničiek
5 (100%) 1 hlasov