Vyberte stranu

Ešte stále sa trápite s umývaním riadu, tanierov, hrncov či príborov ručne? Ak si myslíte, že týmto spôsobom šetríte vodu, ste na veľkom omyle. Po prepočítaní minutej vody na jeden tanier by ste zistili, že rozdiel je aj šesťnásobne veľký.

Práve kvôli úspore vody, ale v konečnom dôsledku aj času a najmä energie, vznikli umývačky riadu. U nás si získavajú v domácnostiach čoraz viac miesta a to je len dobre. Ktoré sú však tie najlepšie a aké funkcie ponúkajú?

 

Najlepšie umývačky riadu fungujú už aj so 6. zmyslom

Umývačka riadu pracuje na princípe automatického a jednorazového umývania väčšieho množstva riadu naraz. Do spotrebiča sa umiestnia taniere, panvice, hrnce, poháre, príbory a ďalší riad do pevne zabudovaných držiakov, košíkov či foriem a následne sa celý kuchynský riad umyje.

Umývačka riadu Bosch

Umývačky ponúkajú viacero programov a to najmä v závislosti od naplnenia spotrebiča, ale aj od toho, na akej teplote chcete riady umývať. Platí, že čím vyššia je teplota, tým je výsledok umytia lepší a vyššie teploty sa využívajú teda najviac pri extra zašpinenom riade.

Kým najlacnejšie umývačky dávkujú bez ohľadu na naplnenosť spotrebiča a mieru zašpinenia riadu vždy rovnaké množstvo vody s rovnakým programom, tie lepšie disponujú inteligentnou logikou, ktorá sa aktuálnemu stavu individuálne prispôsobí.

 

Najlepšie umývačky riadu na trhu

 

Parametre a funkcie, ktoré si musíte všímať

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že nie je príliš možností na posúdenie, ktoré zo všetkých modelov patria medzi najlepšie umývačky riadu, nie je to celkom tak. Aj v prípade týchto kuchynských spotrebičov existuje niekoľko parametrov a vlastností, ktoré si treba všímať.

Základom v prípade umývačky riadu je jej kapacita. Úzke modely majú kapacitu obvykle do 10 sád riadov, štandardné okolo 15 sád. Pozor ale na to pojem sada, nakoľko sa myslí štandardizovaný set riadov, žiadne extra veľké kusy.

Druhým dôležitým parametrom je energetická trieda. Pri bežnej triede A môže stať jedno umývanie zhruba 16 centov, pri A+++ len 10 centov. Dôležité je pozrieť si aj spotrebu vody pri jednotlivých druhoch programov.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.skTpd.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Čo sa týka funkcií, zamerajte sa pri kúpe najmä na:

  • počet a typ programov pre umytie riadu, pričom výhodou je, ak umývačka ponúka aj programy napríklad len na sklo alebo len na extra špinavé hrnce a panvice
  • základom by mala byť aj funkcia odloženého štartu a možnosť naplánovania umývania
  • nielen najlepšie umývačky riadu, ale už aj bežné modely, by mali disponovať funkciou AquaStop, ktorá zabráni vytopeniu pri poruche
  • užitočné je, ak je umývačka riadu vybavená výmenníkom tepla, ktorý šetrí energiu a riad vysuší bez uvoľňovania horúcej pary
  • tie najvyššie modely obsahujú aj Fuzzy Logic, čo je niečo ako 6. zmysel, kedy sa umývací program prispôsobí naplnenosti umývačky a miere zašpinenia riadu

 

Najlepšie umývačky riadu pre rodinu: štandardné alebo úzke?

Pri výbere umývačky riadu máte na výber tri typy. Stolné umývačky riadu sú najmenšie a sú určené najmä na 6 súprav riadu, čo síce postačuje jednotlivcom alebo do kancelárie, no pre rodinu určite nie.

Druhou možnosťou sú kompaktné úzke umývačky so šírkou 45 cm. Tie už pojmú viac riadu, obvykle 9 alebo 10 súprav. Najväčšie sú tzv. štandardné so šírkou 60 cm, kde sa zmestí spravidla 15 súprav riadu. Pre 3 až 4 člennú rodinu postačuje kompaktná aj štandardná umývačka, ale kvôli hrncom či panviciam je lepšia tá so šírkou 60 cm.

Umývačka riadu Bosch ActiveWater

Vstavaným to pristane viac, voľne stojace len ako z núdze cnosť

Pri umývačkách riadu, na rozdiel od inej bielej techniky, prevažujú viac vstavané umývačky. Dôvodom je, že pri kuchynských linkách je praktickejšie ich do novej linky „zapustiť“, ako ich nechať stáť samostatne.

Voľne stojace umývačky sú menej štýlové a pôsobia v prípade väčšiny kuchýň skôr ako „päsť na oko“. Navyše, pri existujúcich kuchyniach na voľne postavenú umývačku väčšinou už nezostáva miesto, na rozdiel napríklad od chladničiek.

 

Lacná umývačka riadu: test aj recenzie odhalia, či sa neoplatí

Tým, že najlacnejšie modely umývačiek sú dostupné už za 250 až 300 €, sa zvyšuje dostupnosť tohto praktického pomocníka do kuchyne naozaj pre každého. Nie každá lacná umývačka ale splní všetky očakávania tak, ako je to pri drahších modeloch. Odporúčame prečítať si pred kúpou recenzie alebo testy konkrétneho modelu.

Pri nich sa zamerajte najmä na tieto praktické aspekty:

 • koľko sád tanierov sa do umývačky zmestí a či nie sú mriežky na taniere nastavené len na extra tenké taniere
 • aký je výsledok umývania pri naplnení umývačky na 100 %
 • či má umývačka voľbu tabletky ako extra funkcie k bežným programom
 • aká je hlučnosť umývačky, či náhodou neprekračuje hranicu 50db, čo je štandard
 • ako sa umývačka ovláda a to najmä z pohľadu jednoduchosti nastavenia programov
 • ako funguje 6. zmysel, ak ním umývačka riadu disponuje

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.skTpd.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Je v balení aj príslušenstvo?

Pri kúpe umývačky riadu by ste sa mali informovať z hľadiska balenia najmä na to, aké príslušenstvo, doplnky a vybavenie predajca k umývačke dáva. Bežnými súčasťami sú štandardné koše na príbory, ktoré sú buď univerzálne, alebo vyrobené presne na daný model.

Okrem toho treba ale pamätať aj na prívodnú hadicu na studenú vodu, poistku, hadicové spony a držiaky na tabletky. Ak pôvodné balenie neobsahuje prívodnú hadicu, odporúčame dokúpiť špeciálny model s funkciou aquastop.

 

Najlepšie umývačky riadu na trhu

Najlacnejšia umývačka riadu? Cena nie je všetko

Kde sa dajú kúpiť najlepšie umývačky riadu za najlepšiu cenu? Spravidla v internetových obchodoch, no aj tu treba vedieť rozoznávať kvalitu od kvantity. Najlepšie ceny majú obvykle menej známe eshopy, ktoré však nemusia ponúkať 100 % zákaznícke služby.

Lepšie je preto zamerať sa na známejšie obchody a predajne, kde nakupuje pravidelne viac zákazníkov a ktoré pôsobia na trhu už dlhšiu dobu. Medzi takéto predajne patrí napríklad známy eshop hej.skAndreshop, obchod s elektrom TPD alebo sieť predajní domácich spotrebičov Okay. V tomto prípade máte istotu výhodných podmienok, ale aj spoľahlivých služieb.

okay
hej sk
andreashop
Najlepšie umývačky riadu – Lacné alebo drahšie? + Top 10 umývačiek
5 (100%) 3 hlasov