Vyberte stranu

Skokovo rastúce ceny elektriny, zemného plynu, ktoré sa následne nevyhnutne prejavia do cien tovarov a služieb. Kombinácia zvýšenej závislosti na obnoviteľných zdrojoch energií, obmedzovanie využívania uhoľných elektrární, celkovo podfinancovaná a zanedbaná časť energetickej sústavy využívajúca fosílne palivá. To sú faktory, ktoré budú v nasledujúcich mesiacoch zvyšovať prevádzkové náklady domácností. Rovnako tak, ako vieme v oblasti energetiky popísať existujúce problémy, poznáme aj ich riešenie pre domácnosti.

Sú ním tepelné čerpadlá, obnoviteľný zdroj energie, ktorého rozšírenie podporujú jednotlivé štáty Európskej únie, napr. dotáciami na obstaranie. Tepelné čerpadlá v sebe kĺbia výhody obnoviteľných zdrojov energií a zároveň u nich nenájdeme žiadne nevýhody.

Vývoj ceny zemného plynu na burze vo Veľkej Británii

Zdroj: https://tradingeconomics.com/commodity/uk-natural-gas

Zároveň, sú tepelné čerpadlá pripravené pomôcť domácnostiam čeliť ďalšiemu rastu cien, v extrémnom prípade aj nedostatku energií. Konkrétne, s tepelnými čerpadlami získate zdroj tepla, ktorý:

  • Odoberá energiu na výrobu tepla či teplej vody zo svojho okolia, konkrétne vonkajšieho vzduchu či geotermálnej energie. Oba zdroje sú k dispozícii prakticky bez obmedzenia, bez ohľadu na aktuálne poveternostné podmienky, čím sa tepelné čerpadlá líšia od solárnych panelov či veterných elektrární.
  • Má najnižšie prevádzkové náklady v porovnaní so zemným plynom, uhlím, drevom, biomasou a pod., pričom toto platilo aj v čase nízkych cien týchto palív.
  • Umožňuje dlhodobé plánovanie nákladov tak, ako sú vonkajší vzduch aj geotermálna energia k dispozícii zadarmo.
  • Ponúka potenciál dlhej životnosti a minimálnych nárokov na údržbu.

Okrem toho, že sú dlhodobo podporované príspevky na obstaranie a vyhýbajú sa im regulácie či zákazy používania, sú tiež zdrojom, ktoré v USA pomohli zmierniť dopady energetickej krízy z februára toho roku, kedy sa z dôvodov, ktoré teraz pozorujeme v Európe, ocitlo v mraze a chlade niekoľko regiónov USA. Sú to práve tepelné čerpadlá, vďaka ktorým chce USA predchádzať podobnej situácii.

V Európe rastie trh s tepelnými čerpadlami, merané počtom predaných kusov, už od roku 2012, v blízkej budúcnosti možno očakávať nielen pokračovanie tohto trendu, ale aj jeho zrýchlenie. Už dnes nájdeme tepelné čerpadlá v každej druhej novostavbe v Nemecku, ako hlavný zdroj tepla a teplej vody pre celé mestské štvrte či mestá v Holandsku, Francúzsku, Taliansku, Veľkej Británii či Škandinávii.

 

Graf vývoja predaja tepelných čerpadiel v členských krajinách EHPA

Pokiaľ vám teda nie je ľahostajné, koľko vynakladáte na teplo a teplú vodu, prípadne či máte dostatok energií, začnite sa ešte dnes zaujímať o možnosti využitia tepelných čerpadiel vo vašej domácnosti.

Zdroj obrázku: Marijus Auruskevicius / Shutterstock.com

Nie je vám ľahostajné, koľko vaša domácnosť platí za teplo?
Ohodnoťte tento príspevok.