Vyberte stranu

Obývačka s kuchyňou, to je otvorené dispozičné riešenie bytu či domu, ktoré už nie je trendom v bývaní, ale jeho bežnou súčasťou. Má svojich milovníkov, ale aj zarytých odporcov.

Musíte totiž počítať s tým, že aktívnym prepojením týchto dvoch miestností sa stráca určité súkromie pri varení alebo sledovaní televízie. Mnohí však oceňujú práve možnosť spoločného prežívania počas domácich alebo rodinných aktivít.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Nový nábytokMasiv24 Asko nábytok ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Obývačka s kuchyňou má plusy aj mínusy

Medzi výhody patrí nepochybne samotná veľkosť priestoru. Tá sa totiž opticky, ale aj reálne, zväčší prostredníctvom spojenia inak samostatných miestností. Spoločenské dianie v zjednotenej izbe zaručí lepší kontakt s rodinou aj s návštevou.

Paradoxom je, že to, čo je pre jedných výhodou, je zároveň pre iných mínusom. Pachy z kuchyne a zvuk spotrebičov taktiež patria medzi najvýraznejšie argumenty, prečo niektorí hovoria otvorenej dispozícii nie.

Obývačka s kuchyňou

Niekoľko tipov pri zariaďovaní prepojeného priestoru

Moderná kuchyňa s obývačkou si jednoznačne zaslúži vstavané spotrebiče, ktoré okrem dizajnu vynikajú „tichým režimom“ pri používaní. Niektorých kuchynských pomocníkov na prípravu jedál môžete dokonca úplne skryť do zabudovaných, tzv. potravinových skriniek.

Skrinky s tichými mechanizmami zatvárania sú taktiež dobrou voľbou a jednoznačne sa oplatí investovať do kvalitného odsávača pár so samostatným vývodom na pachy „bez hluku“. Obyčajný digestor s uzavretým okruhom vzduchu by nemusel byť postačujúci.

Interiér obývačky s kuchyňou by mal, samozrejme, ladiť. Je preto vhodné použiť rovnaký štýl zariadenia bytu. Výsledkom bude jednoliaty celok, ktorý odporúčame prepojiť totožnou podlahou či dlažbou. V ponuke nájdete varianty imitujúce rôzne prírodné motívy, ktoré sa v podstate hodia kdekoľvek.

 

Spojený priestor si vyžaduje vytvorenie zón

Aj keď by mal byť dizajn obývačky s kuchyňou rovnaký, niektoré časti nábytku môžu priťahovať väčšiu pozornosť. Tie zároveň vytvárajú „samostatné“ zóny na varenie, stolovanie a odpočinok.

Príkladom môže byť napríklad veľký jedálenský stôl so stoličkami, ktoré vôbec nemusia kopírovať celkové zariadenie bytu. Dôležité je, aby nenarúšali harmóniu v miestnosti. Výborným optickým oddeľovačom priestoru je aj ostrovček, ktorý nepriamo tvorí hranicu spoločenskej zóny a centra prípravy jedál.

Aj barové pulty majú často funkciu pomyselného rozdelenia. Spojená obývačka s kuchyňou má tak k dispozícii aj ďalšiu zónu určenú na príležitostné stolovanie či pitie rannej kávy. V modernej otvorenej dispozícii často preberajú funkciu „polostrovčeka“, kedy tvoria rameno kuchynskej linky nadväzujúcej kolmo na stenu alebo sú súčasťou kuchyne v tvare U.

moderná kuchyňa

Obývačka s kuchyňou v malom byte

Nepredstaviteľné riešenie alebo možná skutočnosť? Na túto otázku vám poskytnú odpoveď jedine odborníci na slovo vzatí. Statik ešte poriadne môže zamiešať karty vo vašom vysnenom návrhu. Hlavnú úlohu v rekonštrukcii majú totiž nosné steny.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Nový nábytokMasiv24 Asko nábytok ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Obývačka s kuchyňou v paneláku môže byť teda tvrdým orieškom pre zariadenie bytu. To si totiž pri prerábaní interiéru niekedy vyžaduje viac ako malé zmeny. Bežne nepostačuje len zbúranie priečky, ale kompletné zamenenie jednotlivých miestností domácnosti. To je často dôvodom odradenia pôvodných plánov, ak nepočítame finančnú náročnosť.

 

Na čo nezabudnúť?

Moderná obývačka spojená s kuchyňou si vyžaduje určité „kompromisy“. Na kachličky za kuchynskou linkou radšej zabudnite. Použitie kaleného skla, laminátu alebo umývateľných farieb namiesto zásteny bude lepšou voľbou.

Horné skrinky pokojne skombinujte alebo úplne vymeňte za police. Zaujímavým riešením bude aj zámena sokla za nožičky, ale tiež závesný variant dolných skriniek. Svoju úlohu splnia napríklad regály či policové systémy, ktoré priestor zjednotia doplnkami a dekoráciami.

Zariadenie kuchyne a obývačky by malo byť v rovnováhe, a teda záleží aj na kvalite a dizajne vybranej sedacej súpravy. Obľúbené sú najmä rohové sedačky s otomanmi, ale tiež pohovky, ktoré sú doplnené kreslami, pokojne v inom tvare aj farebnom prevedení. Konferenčný stolík taktiež skrášli interiér. Netreba preto podceňovať ani jeho výber.

rohová sedacia súprava

Aký je ideálny pôdorys pre otvorenú dispozíciu?

Najmä malé a panelákové byty ponúkajú komplikovaný, členitý a nesúrodý pôdorys. Ako sme už spomenuli, dá sa „vybabrať“ aj s takýmto riešením. Ideálny tvar prepojenia miestností v podstate neexistuje. Vkus je totiž individuálnou záležitosťou.

Keďže každému vyhovuje niečo iné, snahou pri zariaďovaní je docieliť to, aby každodenné využívanie priestoru bolo funkčné, praktické, bez rôznych obmedzení a túžbe po ďalších zmenách. Či už ide o obdĺžnikovú dispozíciu, štvorcový či Lkový tvar, na výsledku sa podieľa množstvo ďalších vecí.

Môžete mať pôsobivo veľký interiér kuchyne a obývačky, no ak nábytok a zariadenie nerozmiestnite a nezladíte s rozumom, celkový dizajn sa ani zďaleka nevyrovná tomu v menšom byte, no s návrhom, ktorý má hlavu a pätu.

obývačka s kuchyňou

Obývačka s kuchyňou – inšpirácie nie je nikdy dosť

Ako štýlovo a pritom prakticky vyriešiť nadväznosť kuchyne a obývačky? Inšpirujte sa fotogalériou, ktorá vám možno uľahčí rozhodovanie o tom, či je takéto riešenie pre vašu domácnosť to správne.

Eshopy s nábytkom, akými sú napríklad Asko nábytok, Masív24, Nový nábytok, Idea nábytok. vám zase z pohodlia domova ponúknu široký sortiment zariadenia obývačky či sektorových kuchynských blokov. Nastavte si kritéria výberu vo filtri a nakupujte jednoducho a výhodne.

 

Najvýhodnejšie ponuky nábytku a domových doplnkov

asko nabytok logo
masiv24
novynabytok-sk
bonami
Obývačka s kuchyňou – Aké kombinácie sú tie najidealnejšie?
5 (100%) 7 hlasov