Vyberte stranu

Penový, pružinový či taštičkový – ktorý matrac je najlepší?

Výber správneho matraca má veľký vplyv na kvalitu vášho spánku. Každý matrac má svoje silné aj slabé stránky a samozrejme každému vyhovuje niečo iné.  Obľúbené sú hlavne matrace zo studenej peny, ale svoje výhody majú aj iné druhy, o ktorých si niečo povieme.

Penový, pružinový či taštičkový

Penové matrace

Matrace zo studenej peny nájdete aj pod označením HR pena a ide o modernú technológiu výroby za studena. Tento materiál je odolný, pružný, priedušný a má dlhú životnosť. Výhodou studenej peny je aj to, že sa výborne prispôsobuje telu a poskytuje chrbtici optimálnu oporu. Hustota peny by mala byť aspoň 30 kg/m3. Nie je ale vhodný pre ľudí s vyššou hmotnosťou, pretože sú náchylnejšie na preležanie.

Penové matrace sa vyrábajú aj z pamäťovej peny, ktorej výhodou je že sú pohodlné aj pre ľudí s bolesťami chrbtice a ležiacich pacientov. Ich nevýhodou ale je, že tvrdosť peny sa odvíja od teploty. V teple je mäkšia a v chlade tvrdšia.

 

Pružinové matrace

Pri pružinových matracoch rozlišujeme bonellové a taštičkové matrace.  Bonellové matrace majú vo vnútri pružiny, ktoré sú navzájom prepojené. Pri taštičkových matracoch ide o pružiny, ktoré sú menšie ako pri bonellových a sú všité v textilných “taštičkách”, čiže nie sú vzájomne poprepájané. Jedno ale majú všetky pružinové matrace spoločné a to je priedušnosť.

Penový, pružinový či taštičkový

Univerzálne lacné matrace sú dostatočne priedušné a vhodné aj doskový rošt. Pokiaľ chcete jeden matrac do manželskej postele bonel nebude asi najšťastnejšou voľbou. Keďže sú pružiny poprepájané na pohyb reagujú aj ostatné, čo nemusí byť pre partnera príjemné.

Keďže pružiny v taštičkových matracoch sú samostatné, tento problém odpadá. K ich výhodám patrí aj elasticita a schopnosť prispôsobiť sa telu. Na druhej strane sú drahšie ako bonellové a majú aj vyššiu hmotnosť.

Penový, pružinový či taštičkový – ktorý matrac je najlepší?
5 (100%) 3 hlasov