Vyberte stranu

Pergoly nie sú len moderným výtvorom, majú hlboké korene v histórii. Pochádzajú z antického Grécka a Ríma, kde boli používané na označenie verejných priestranstiev alebo ako chodníky medzi rôznymi budovami. Ich hlavnou funkciou bolo poskytnúť tieň v horúcich klimatických podmienkach starovekého Stredomoria. Tieto historické pergoly boli často zdobené kvetmi, vínnou révou a inými popínavými rastlinami, čo dodávalo miestam čerstvý a bujný vzhľad.

Inovácia v dizajne pergol a novodobé využitie

Moderné hliníkové pergoly nie sú len štvorcové alebo obdĺžnikové konštrukcie s pár stĺpmi. V dnešnej dobe sa stavajú pergoly s integrovaným osvetlením, výsuvnými strechami, vstavaným sedením, a dokonca aj s ohniskom alebo grilom. Inovácie v dizajne sa tiež odrážajú v spôsobe, akým môžete pergolu zakomponovať do záhrady či terasy, variantov je niekoľko: voľne stojaca konštrukcia, pergoly pripevnené k domu alebo napríklad balkónové pergoly.

Ako vybrať ideálny materiál pergoly

Vyberať môžete aj zo širokej škály materiálov, z ktorých sa pergoly vyrábajú. Vaša voľba by mala závisieť od štýlu, rozpočtu, požiadaviek na údržbu a klimatických podmienok danej oblasti.

  • Tradičné drevené pergoly, obvykle z borovice alebo cédra, prinášajú prírodný vzhľad a vôňu.
  • Hliník a vinyl ponúkajú moderný vzhľad s minimálnou údržbou.
  • A ak hľadáte kombináciu tradičného a moderného riešenia, ideálny môže byť kompozitný materiál.

Pergoly a ekológia: Šetrný prístup k prírode

Pri výbere materiálov a dizajnu pergoly nezabúdajte na životné prostredie. Rovnako tak pri dreve je dobré hľadať to s certifikátom o udržateľnom pestovaní a pokiaľ ide o údržbu, biologicky rozložiteľné čistiace prostriedky budú k prírode šetrnejšie ako chemické alternatívy. Rastliny, ktorými pergolu vyzdobíte, môžu taktiež prispieť k biodiverzite vášho okolia. Lokálne rastliny sú často odolnejšie voči škodcom a chorobám, znižujú potrebu chemických postrekov a zároveň poskytujú potravu a útočisko miestnej faune.

Nazerajte na pergoly ako na niečo viac než len prístrešok, ktorý vás ochráni pred prudkým slnkom alebo dažďom. Vybudujte si na svojom pozemku funkčný priestor, z ktorého budete prosperovať vy aj príroda.

Zdroj obrázku: karelnoppe / stock.adobe.com

Pergoly a ich cesta časom
Ohodnoťte tento príspevok.