Vyberte stranu

Figovník obyčajný je subtropický strom, ktorý rodí ovocie – jedlé figy. Patrí medzi jedny z prvých pestovaných kultúrnych rastlín. Jedná sa o opadavý strom, resp. krík dorastajúci do výšky 3-5 metrov niekedy aj viac, so širokou korunou. Listy sú veľké členité tmavozelenej farby.

Plody sú hruškovité až guľovité, po dozretí majú tmavofialovú farbu. Ak pestujete figovník vonku, plody dozrievajú z jarného kvitnutia od polovice augusta, plody z druhého letného kvitnutia nestihnú dozrieť.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! 4homeMagnet3pagen, Alza ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za výhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Pestovanie figy na Slovensku

Figovník obyčajný znesie pokles teplôt -10°C. Na pôdu nie je figovník príliš náročný, nevyhovujú mu len veľmi ťažké zamokrené zeminy a veľmi kyslé zeminy. Najvhodnejšie sú ľahšie priepustné a výživné zeminy. Počas sezóny hlavne rastliny pestované v nádobách pravidelne prihnojujte spolu so zálievkou.

Nie každý rok, hlavne v chladnejších oblastiach, stihnú dozrieť figy aj z prvého kvitnutia. Ak však figovník pestujete v nádobe, tak môžete zberať počas zimy aj druhú úrodu fíg. Dôležité je preto pestovanie figy začať včas.

Von vysádzajte figovníky aspoň 2 roky staré, aby ste zamedzili poškodeniu mrazom na mladých jednoročných výhonoch. Rastlinu zasaďte o niečo hlbšie ako rástla v kvetináči. Figovník saďte na slnečné miesto chránené pred vetrom, najlepšie niekde k južnej strane domu.

 

Vyberte si z ponuky produktov, ktoré by ste môhli potrebovať!

Samozavlažovací truhlík Berberis DUO, antracit

tlačidlo

FLORIA Travin 20 kg

tlačidlo

Koncentrát na ruže

tlačidlo

Kvetináč na bylinky Coubi 3 poschodia, závesný, grafitová

Kvetináč na bylinky Coubi 3 poschodia, závesný, grafitová

tlačidlo

Miesto sadenia a rez figovníka

Pekne rastie aj na priamom slnku, vyhýbajte sa pestovaniu v plnom tieni. Počas zimy rastlinu aspoň čiastočne chráňte prikrytím slamou, čečinou prípadne prihrnutím zeminou. Niekedy sa môže stať, že celá nadzemná časť vymrzne, ale na jar vyženie nové výhony z koreňov.

Rez znáša figovník veľmi dobre, takže pri reze sa nemusíte báť. Rez vykonajte skoro na jar a zároveň odstráňte namrznuté časti. Rezom podporujete plodnosť, ak by ste nerezali, nové výhony by boli dlhé a rastlina by sa nerozvetvila.

 

 

Je možné pestovanie figy v byte?

Figy sú nenáročné na pestovanie a aj začiatočníci zvládnu vypestovať plody v domácom prostredí. Postačí kúsok záhrady alebo kontajner, slnečné miesto a žiadna námraza. Dospelý ker však už prežije mrazy aj tropické horúčavy. Darí sa im v akejkoľvek pôde s dobrým odvodnením.

Aby mali figovníky dostatok miesta, saďte ich vo väčšej vzdialenosti ideálne na jar, aby sa pekne usadili. Počas jesene a zimy premiestnite figovník do interiéru. Figovník znáša veľmi dobre rez už v prvom roku, ideálne v júni. Rez znásobí úrodu a jedenkrát ročne sa odporúča aj hnojenie.

Figovník sa jednoducho rozmnožuje odrezkami. Odrezky odoberajte v predjarnom období. Spodok zrežte šikmým rezom oproti očku, vrch kolmo. Spodok môžete ponoriť do stimulátora zakoreňovania. Potom zapichnite do pripraveného množiaceho substrátu, substrát udržujte vlhký.

Figovník nám poskytuje aj zdravotné benefity

Sto gramov čerstvého ovocia obsahuje 74 kalórií a vyše 80% tvorí voda. Taktiež obsahuje vitamíny a minerály A, B6, C, meď, mangán, draslík, kyselinu pantoténovú (B5), rozpustnú a nerozpustnú vlákninu a rôzne enzýmy.

Toto je 6 zdravotných benefitov, ktoré nám poskytuje figovník:

  • pomáha znižovať vysoký krvný tlak
  • udržuje krvný obeh
  • pomáha udržiavať hmotnosť
  • znižuje hladinu cukru v krvi
  • udržiava zdravý zrak
  • znižuje riziko vzniku karcinómu prsníka

 

Vyberte si z ponuky produktov, ktoré by ste môhli potrebovať!

Samozavlažovací truhlík Berberis DUO, antracit

tlačidlo

FLORIA Travin 20 kg

tlačidlo

Koncentrát na ruže

tlačidlo

Kvetináč na bylinky Coubi 3 poschodia, závesný, grafitová

Kvetináč na bylinky Coubi 3 poschodia, závesný, grafitová

tlačidlo

Kde nájsť tie správne pomôcky pre pestovanie figy?

Ak ste sa rozhodli vypestovať si figovník sami doma, určite budete potrebovať nejakých pomocníkov. Či už substráty, hnojivá alebo rôzne nádoby a iný tovar. Všetko potrebné pre pestovanie figy nájdete v pohodlí domova na internete.

Kde však hľadať a nestráviť pri výbere celý deň? Nasledujúce eshopy vám okrem toho zaručia aj spoľahlivosť a spokojnosť s vybraným tovarom. Pozrite si preto ponuku eshopov, napríklad Alza, 4home či Magnet-3pagen. Teraz vám už nič nebude stáť v ceste za pestovaním vlastnej figy.

alza sk
Figy sú sladké a zároveň zdravé. Pestovanie figy zvládnete aj sami doma
5 (100%) 6 hlasov