Vyberte stranu

Napriek tomu, že v súčasnosti svetom hýbe najmä elektronická pošta, majú domové alebo bytové poštové schránky ešte stále praktické, ako aj estetické využitie. Listov a pohľadníc od priateľov v nich síce pravdepodobne nájdete menej, no miesto v nich majú vyhradené aj faktúry a rôzne ďalšie druhy poštových zásielok.

Moderná doba praje aj elektronickým čítačkám kníh a magazínov. Mnohí ľudia však aj dnes uprednostňujú tlačenú verziu novín a časopisov, pre ktoré taktiež existuje vhodný typ schránky. Potrebujete poštovú schránku do rodinného domu alebo do bytu? Nielen odpoveď na uvedenú otázku vás usmerní pri jej výbere.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Kokiskashop, Andreshop, 4home ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za výhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Ako si vybrať poštovú schránku?

Pri kúpe poštovej schránky sa riaďte najmä tým, aký typ potrebujete. Ten totiž rozhoduje o tom, či bude schránka integrovaná v múre, voľne stojaca, obojstranná, so zvončekom alebo kombinovaná so samostatným oddelením na časopisy.

Dôležitá je aj bezpečnosť, ktorá súvisí jednak s odcudzením a zároveň aj s odolnosťou voči vode, poveternostným podmienkam, a teda aj s materiálom. Tu je potrebné poznamenať, že žiadna schránka nie je úplne vodotesná, no poštu chráni pomerne úspešne. Čo sa týka predchádzania prípadnej krádeže, vyžadujte uzamykateľnosť, aj keď trezor z nej neurobíte.

Veľkosť, ktorú je dobré zvážiť z dlhodobého hľadiska prijímania pošty. Stále väčší prísun rôznych propagačných letákov by mohol spôsobiť, že nakoniec nezostane miesto pre dôležitú poštu. Dôležitú úlohu hrá aj dizajn. Svojím vzhľadom môže poštová schránka dotvárať celkový charakter exteriéru, prípadne vstupnej časti interiéru.

Technická norma STN 74 7640 pre domové listové schránky, ktorá definuje, okrem iného, veľkosť otvoru na vhadzovanie pošty. Ak ste zručný domáci majster a chystáte sa tvoriť aj v tejto oblasti, minimálny rozmer vhodu by mal byť 230 x 30 milimetrov.

 

Vyberte si z ponuky produktov, ktoré by ste môhli potrebovať!

G21 /6392251/ SCHRANKA POSTOVA MEGAN 360X365X100 NEREZ

tlačidlo

Poštová nerezová schránka Parla, strieborná

tlačidlo

 

POŠTOVÁ SCHRÁNKA NEREZ 144 CM SO STOJANOM

 

POŠTOVÁ SCHRÁNKA NEREZ 144 CM SO STOJANOM

tlačidlo

Strend Pro – Schranka HUBERT H • hnedá

Strend Pro - Schranka HUBERT H • hnedá

tlačidlo

Poštové schránky do dverí – ako sa vám pozdáva obojstranná poštová schránka?

Ak rozmýšľate nad schránkou , ktorá by bola súčasťou vchodových dverí, prehodnoťte jej plusy a mínusy. Základom k jej bezproblémovému fungovaniu je zastrešená časť nad dverami ako určitá zábezpeka pred dažďom. Vďaka spôsobu vhadzovania priamo do obytných priestorov ihneď zistíte, že chodil poštár.

Nevýhodou je, že napriek rôznym technickým riešeniam, ako tesnenie osadenia schránky a izolácia jej výplne, prúdi vzduch cez vhod schránky priamo do priestorov interiéru, čo je mínusom predovšetkým počas zimných mesiacov. Teplota vstupnej miestnosti sa zníži a lepší efekt dosiahnete iba zádverím, ktoré ju nepustí ďalej do domu či bytu.

 

Poštové schránky pre bytové domy

Bytové schránky, ktoré sú vhodné na doručovanie zásielok do panelákov, môžeme rozdeliť na dve základné kategórie, a to vnútorné a vonkajšie. Akýmsi kompromisom medzi nimi sú už spomínané obojstranné varianty vhadzovania pošty. Ten však v tomto prípade, aj prípade exteriérového prevedenia, môže byť nevýhodou aj kvôli vhadzovaniu reklamy.

Ležaté alebo stojaté? Prednosťou stojatých verzií je minimálne zaberanie priestoru vo vchode. Otvor na vhadzovanie pošty s príklopkou zamedzuje vstupu vlhkosti aj neoprávnenému výberu. K tomu oprávnenému slúžia dvierka, ktoré pomocou kľúčika otvoríte buď do strany, alebo smerom nadol, v závislosti od modelu.

Ležaté schránky sa od nich líšia tým, že potrebujú na ich umiestnenie dostatok miesta. Šikovným riešením je preto ich zabudovanie do steny. Ležatý typ je ale praktickejší z dôvodu vkladania zásielok vo väčších formátoch. Listy ani časopisy sa nepokrčia.

Americká poštová schránka, na zamurovanie aj na plot

Aj schránky môžu mať nadčasový vzhľadprepracovaný dizajn, ktorý spája estetickosť s funkčnosťou. Moderné a elegantné prevedenie získate napríklad zamurovaním do plotu, a to v podobe jednostrannej alebo obojstrannej schránky.

Nielen integrovaný spôsob je vhodný na plot. Mnohí ľudia preferujú práve zavesenie zaujímavých, či dokonca zábavných schránok. Osobitý dizajn má i poštová schránka na stojane so signalizačnou páčkou, ktorá si našla priaznivcov nielen v Amerike.

Pri všetkých typoch je dôležitý materiál, no pozor ja na jeho povrchovú úpravu. Vhodné sú tzv. vypaľovacie farby, ktoré sa vo forme prášku aplikujú na povrch a následne vypaľovaním v peci rozlejú do kompaktnej vrstvy. Zaručia farebnú stálosť.

 

Poštová schránka nerez alebo plastová – okrem vizuálnej schránky myslite na funkčnosť

Poštová schránka si kvôli správnosti doručenia vyžaduje niekoľko základných, normou a zákonom predpísaných parametrov. Na rozdiel od mnohých iných situácií, tentoraz musíme priznať, že ide naozaj o užitočné podmienky a to aj z hľadiska účelu

A aké sú tie najdôležitejšie?

  • aby bola riadne označená menovkou, ktorej údaje zodpovedajú adresátom žijúcich v dome alebo byte
  • aby bola vyhotovená v tvare, ktorý zabraňuje vypadnutiu zásielky
  • aby bola odolná voči jednoduchému vykradnutiu, respektíve vykradnutiu vložených zásielok rukou a bez násilia a rôznych pomocných prostriedkov
  • aby bola umiestnená na hranici ohraničeného pozemku, pred vstupom na tento pozemok
  • aby bol k schránke umožnený nerušený prístup doručovateľa z verejnej komunikácie

Vyberte si z ponuky produktov, ktoré by ste môhli potrebovať!

G21 /6392251/ SCHRANKA POSTOVA MEGAN 360X365X100 NEREZ

tlačidlo

Poštová nerezová schránka Parla, strieborná

tlačidlo

 

POŠTOVÁ SCHRÁNKA NEREZ 144 CM SO STOJANOM

 

POŠTOVÁ SCHRÁNKA NEREZ 144 CM SO STOJANOM

tlačidlo

Strend Pro – Schranka HUBERT H • hnedá

Strend Pro - Schranka HUBERT H • hnedá

tlačidlo

Poštová schránka pre rodinné domy aj byty. Kde nakúpiť?

Nezabudnite, že ak chcete umiestniť schránku na poštu do exteriéru, napríklad na plot či stenu domu, vyberať by ste mali modely so strieškou a s odolnými materiálmi a povrchovou úpravou. Taktiež zvážte, či nebude lepšie, ak siahnete po väčšom variante, najmä ak ste si predplatili obľúbený časopis. Aj tieto podoby nájdete v eshope 4home.sk.

Široký sortiment ponúkajú tiež eshopy Andreashop.sk alebo Kokiskashop.sk. už máte svojho favorita? Vyhovuje vám nutnosť vyjsť kvôli pošte z domu alebo rozmýšľate nad obojstrannou verziou? Neunáhlite sa, poštovú schránku vyberáte pravdepodobne na desiatky rokov.

 andreashop
 kokiskashop
Poštová schránka ako funkčný a estetický doručovateľ. Čo všetko by mala spĺňať?
5 (100%) 4 hlasov