Vyberte stranu

Kuchyňa by mala už na prvý pohľad vzbudzovať dojem elegantnosti a funkčnosti. Ten môžu umocniť zvolené materiály korpusov, dvierok či pracovnej dosky. Práve posledná zmienená sa často podieľa na výslednom dizajne kuchynskej linky. Môže mu totiž pridať na luxuse alebo sa stať nenápadnou, no praktickou súčasťou.

Trendy v oblasti interiérového dizajnu kuchýň prajú drevu, kameňu a ich imitáciám. Nejde však len o krátkodobú záležitosť. Oba typy materiálov totiž spĺňajú aj kritérium nadčasovosti, a tým robia kuchynské linky modernými aj na niekoľko desiatok rokov. Inšpirácia v prírode si totiž vždy nájde svoje miesto v domácnosti.

pracovná doska z prírodného alebo umelého kameňa

Namáhaná plocha si vyžaduje pozornosť

Nielen pekná, ale aj praktická. To znamená, že nevytvára len dostatok miesta na prípravu jedál, ale odoláva aj možným nástrahám v prípade zárezu noža, položenia horúceho hrnca či akéhokoľvek hrubšieho zaobchádzania.

Výber najlepších pracovných dosiek

Voľba materiálu, intenzita varenia v kuchyni, ako aj nezanedbanie údržby sa odzrkadlia na vašej spokojnosti. Vyznávači prírodných materiálov často riešia dilemu v rozhodovaní tej správnej odkladacej plochy – pracovná doska z prírodného alebo umelého kameňa?

Mnohé inšpirácie môžu ujasniť vaše predstavy, no priblíženie problematiky podá o téme ucelenejší obraz. Aj povrchy kameňov totiž môžu prekvapiť určitou krehkosťou či náročnejšou údržbou. Hodia sa na rôzne plochy a obklady, no nie na miesto pracovnej plochy. Nie je kameň ako kameň

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, tempo nábytok a Novýnábytok.skBonami  ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Pracovná doska z prírodného alebo umelého kameňa?

Všetko závisí od výberu konkrétneho druhu kameňa. Až na základe neho totiž vyjdú na povrch značné výhody a nevýhody. Čo sa týka toho výlučne prírodného, kvôli vysokej hmotnosti si vyžaduje naozaj pevnú a stabilnú konštrukciu. Lacné drevotrieskové korpusy tak môžete s istotou vylúčiť.

Údržba nie je synonymom náročnosti, no čistiace prostriedky na báze kyselín by ste mali zo zoznamu vyškrtnúť. Prípadné rozleptanie by vás nemuselo potešiť. Nevýhodou prírodného kameňa môže byť okrem vysokej ceny aj náročnejšie zladenie. Zariadenie bytu sa tak musí podriadiť luxusnému štýlu, inak by nemuselo pôsobiť harmonicky.

Pracovná doska z umelého kameňa sa dá vyrobiť ako jeden súvislý kus špecifických rozmerov a atypických tvarov. Neviditeľné spoje ocenia najmä všetci tí, ktorí si potrpia na detaily. Možno aj tento fakt vás presvedčí o tom, či je lepšia pracovná doska z prírodného alebo umelého kameňa.

 

pracovná doska z prírodného alebo umelého kameňa

Prírodný kameň rovná sa zaručená kvalita

Pracovná doska z prírodného kameňa funkciu dekoratívnosti určite spĺňa. Jeho štruktúra totiž ponúka zaujímavé motívy vytvárajúce atraktívne obrazce a vzory. Opatrnosť je na mieste, pretože stupeň tvrdosti sa v rámci jednotlivých druhov kameňa líši.

Napríklad mramor. Síce pôsobí honosne a hodí sa do tradičných aj moderných kuchýň, je oproti iným prírodným kameňom mäkší a tiež nasiakavý. Žula či kremeň patria k odolným horninám a zároveň majú krásny povrch. Mechanické poškodenie sa vylučuje a stálofarebnosť s jednoduchou údržbou sa podieľajú na trvácnosti a pôsobivom vzhľade.

Vápence celkovo disponujú pomerne pórovitým povrchom, na ktorých môžu pri nepozornosti zostať aj odtlačky pohára od červeného vína. Vzhľad niektorých častí dosky by mohol necielene zmeniť svoj odtieň. Hrúbka takejto pracovnej dosky sa líši v závislosti od estetického vnímania, ale aj ceny, ktorá je často dôvodom na zavrhnutú realizáciu.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, tempo nábytok a Novýnábytok.skBonami  ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Umelý kameň pôsobí autenticky

Kompozitné materiály vznikli kombináciou prírodných materiálov, napríklad aj na báze spojenia syntetickou živicou, ktorá tak spĺňa podmienky vysokého namáhania. Zmesi jemne mletej horniny dodávajú farebnú rozmanitosť a typický vzhľad, ktorý je imitáciou s hodnoverným prevedením.

Imitácie kameňa sú bezpórovým materiálom, čím si získali výhodu nenasiakavosti. Plusom je aj jednoducho formovateľný tvar bez viditeľných spojov. Aj to je základom splnenia vysokých hygienických kritérií.

Podobne ako tvrdšie druhy prírodného kameňa odoláva vysokým teplotám, no pripúšťa možnosť prípadného poškriabania, ktoré je však ľahko opraviteľné. Stáva sa tak najvyhľadávanejším druhom pracovných dosiek.

 

Výber najlepších pracovných dosiek

Pracovná doska Modena Pracovná doska Modena

tlačidlo

Pracovná doska Blat chip piesok Pracovná doska Blat chip piesok

tlačidlo

 

 

 

Splní účel aj zaujme

Funkčnosť a estetickosť. Vlastnosti, ktorým pracovná doska z prírodného alebo umelého kameňa musí pri výbere podliehať a najlepšie v uvedenom poradí. V každom prípade jej suma výrazne ovplyvní výsledok cenovej ponuky kuchynskej linky, a tak je aj malé poškodenie „bolestivou záležitosťou“.

Kameň je prírodným materiálom, ktorý dokáže výrazne ovplyvniť atmosféru v interiéri. Je to vďaka neopakovateľnej kresbe a štruktúre, a tak je každý kus v podstate originál. Aj povrchové spracovanie má niekoľko variantov. Vysoký lesk, pololesk či matné prevedenie, výber záleží od vkusu majiteľov, no každá kombinácia vyznieva zaujímavo.

pracovná doska z prírodného alebo umelého kameňa

Alternatívy prírodného kameňa

Tvrdený kameň má homogénnu štruktúru, a teda žiadne estetické vady či napojenia. Uchováva si prírodný vzhľad a dokonca verne napodobňuje napríklad obľúbený mramor. Vďaka kombinácii prírodných rozdrvených kameňov a ich následnej vytvrdenosti živicou disponuje vysokou tvrdosťou a odolnosťou.

Umelý kameň je vyrábaný z prírodných minerálov a akrylového polyméru. Taktiež je ľahko udržiavateľný, a preto spĺňa aj kritérium hygienickosti. Množstvo farebných prevedení je taktiež k dispozícii. Hlavný rozdiel spočíva v pomere materiálov a živice. Tá totiž výrazne prevažuje, čo spôsobuje aj nižšiu odolnosť voči poškriabaniu či vysokým teplotám.

Pracovná doska z prírodného alebo umelého kameňa je len časťou zo širokej ponuky dostupných a atraktívnych materiálov. Patrí však medzi jej najpoužívanejšie podoby a v súčasnosti aj medzi trendy bytového dizajnu kuchýň. Vedú najmä spomínané kompozitné dosky s imitáciou kameňa. Tak čo, už ste sa rozhodli pre tú správnu?

 

Vyskúšajte zakúpiť pracovné dosky v e-shope novýnabytok.sk s možnosťou vrátenia do 60 dní.

 

Najvýhodnejšie ponuky nábytku a iných domových doplnkov najdete tu

bonami
asko nabytok logo
masiv24
novynabytok-sk
Pracovná doska z prírodného alebo umelého kameňa?
5 (100%) 2 hlasov