Rošty do postele sú pri niektorých typoch postelí priamo ich súčasťou. Ale čo ak nie, ako potom vybrať ten správny? Atribúty výberu sa spájajú s niekoľkými podmienkami, medzi ktorými sú, samozrejme, financie, vaša hmotnosť, maximálna nosnosť roštu, zdravotný stav a podobne.
Pri kúpe roštu je dôležité myslieť vopred, pretože kombinácia s matracom nie je v každom prípade ideálna. Tá vhodná však dokáže predĺžiť životnosť roštu, pretože ten, na rozdiel od matraca, vydrží aj niekoľko dekád.
Latové rošty
Tento typ roštu je pevný. V podstate ide o latky, ktoré sú fixne upevnené do rámovej konštrukcie postele. Často práve tieto bývajú súčasťou nových postelí. Nie vždy sú latky roštu vyrobené z masívu, no pre ich trvácnosť je tvrdšie drevo dobrou voľbou.
Latové rošty zabezpečujú svojou pevnosťou stabilitu. Preto sa odporúča kombinovať ich s pružinovými a taštičkovými typmi matracov. Samotná vzdialenosť jednotlivých roštových latiek by medzi sebou nemala byť väčšia ako 4 cm. Mohlo by dôjsť k deformácii matraca a nepohodlnému a nezdravému spánku.
Keďže tento typ nepruží, túto činnosť musí zastúpiť matrac. Avšak pre tých, ktorí radi spávajú na tvrdšom lôžku, sa ponúka aj možnosť penových matracov. Tie by mali byť dostatočne hrubé, aby zabezpečili aspoň čiastočné pruženie.
Neváhajte vyskúšať tieto rošty do postele!
Lamelové rošty
Pružné lamely sa lepšie prispôsobujú hmotnosti ležiaceho človeka. Pri jeho otáčaní počas spánku dokonca tlmia „nárazy“ prevaľovania, a tak je tvar tela stále držaný v optimálnej polohe. Tú spôsobuje aj dvojitými pohyblivými lamelami spevnená bedrová časť s upravenou pružnosťou. Rošty teda môžu mať aj ortopedické vlastnosti.
Optimálny počet lamiel je spravidla okolo 30 kusov, bežne sa stretnete s číslom 28. Luxusné typy roštov však môžu tento počet prekročiť. Ani 42 lamiel nie je na trhu výnimkou. Viac pružných lamiel rovná sa lepšie plnenie ich účelu. Matrace sa neprehýbajú, pričom je zaručené aj ich odvetrávanie.
Vhodnou kombináciu lamelových roštov sú najmä penové , sendvičové a latexové matrace. Aj keď sa taštičkové matrace hodia na pevný latový rošt, v prípade, že majú v jadre pružiny na sebe nezávislé, môžu sa položiť aj na lamelový typ (nie polohovateľný). Medzery medzi lamelami nesmú byť väčšie ako priemer pružiny v matraci.
Polohovateľné rošty
Rošty s funkciou polohovania môžu byť pre niekoho luxusom, pre iného nevyhnutnosťou. Ocenia ich nielen tí, ktorí radi čítajú v posteli, ale najmä ľudia trpiaci bolesťami chrbtice a rôznymi ďalšími zdravotnými problémami. Niektoré typy roštov totiž okrem polohovania hlavovej časti ponúkajú aj zdvihnutie nôh.
Manuálne nastaviteľné rošty sú lacnejšou verziou týchto modelov. Výrobcovia ponúkajú elektricky polohovateľné rošty, ktoré vďaka motorčeku a ovládaču vytvoria dokonalú relaxáciu aj dlhodobo chorým ľuďom.
Čo sa týka použitia vhodných matracov, v prvom rade by mali byť ohýbateľné. To zužuje výber najmä na penové a latexové typy matracov. Tie by však nemali obsahovať kokosovú vrstvu vyššiu než 2 cm. Rovnako sa nehodia ani matrace s vysokým stupňom tvrdosti a pružinové matrace.
Tanierové rošty
Ide v podstate o zónové rošty, ktoré sa vyznačujú tzv. bodovým pružením. Podporujú tak efektívne rozloženie hmotnosti tela na matraci. Konštrukcia sa pružnými „taniermi“ anatomicky prispôsobuje ležiacemu.
Bodové pruženie je poskytnuté v troch smeroch dĺžky aj šírky celého roštu, pričom ponúka aj množstvo ďalších podperných bodov. „Taniere“ sú individuálne nastaviteľné, a to v dvoch tuhostiach, čím sa prispôsobia ľuďom s rôznou hmotnostnou kategóriou. Bedrová výstuž navyše zaručí správnu oporu chrbtice.
Rošty do postele 90 x 200 alebo širšie?
90 x 200 cm je štandardný rozmer roštu. Ak sa chystáte kúpiť rošty do manželskej postele, zabudnite na jeden spoločný kus. Bežne sa vyrábajú typy aj so 120 – 140 cm šírkou, no ich nosnosť je obmedzená. Aj výrobcovia sa prikláňajú „ku klasike“, ktorú odporúčajú podstatne viac.
V spálni tak nemusíte robiť žiadne kompromisy. Každý z vás si môže vybrať iný typ roštu aj matraca, a to v závislosti od individuálnych požiadaviek, obľúbenosti mäkkého alebo tvrdého lôžka či zdravotných komplikácií.
Aké rošty do postele vybrať v prípade úložných priestorov?
Pri výbere by ste mali zohľadniť aj to, či potrebujete jednoduchý prístup k úložným priestorom v posteli. Vtedy odporúčame zvoliť tzv. výklopné rošty. Aj keď možno viac inklinujete k skrytej odkladacej ploche formou zásuviek pod posteľou, nemusí to byť najlepším riešením.
Práve odvetrávanie matraca vďaka kvalitnému a vhodne prispôsobenému roštu zabráni vzniku plesní či množení roztočov. Každodenná vlhkosť, ktorá z nášho tela preniká do matracov si totiž pýta starostlivosť vo forme pravidelného vetrania.
Na čo nezabudnúť?
Kúpili ste si kvalitnú posteľ aj matrac, no roštu ste pozornosť akosi nevenovali. Chyba. Rošty do postele totiž vďaka správnemu výberu dokážu slúžiť v podstate navždy, teda ak nepodceníte ich kvalitu.
Nezľaknite sa, ak vám prídu skutočné rozmery roštu o niečo kratšie. Napríklad na štandardný rozmer postele 90 x 200 cm sa vyrába rošt o veľkosti 89 x 195 cm, aj keď je na ich označení napísaný rozmer 90 x 200 cm.
Neváhajte vyskúšať tieto rošty do postele!
Rošty do postele sa cez online nákup oplatia!
Rošt nie je druhom tovaru, ktorý musíte pred samotným nákupom podrobne skúmať a skúšať. Pri výbere je dôležité to, komu má slúžiť a či má majiteľ aj nejaké špeciálne požiadavky. Nie každý potrebuje polohovateľný rošt. Niekomu však práve takýto typ vyhovuje, pokojne aj s čisto relaxačných dôvodov.
Navštívte eshopy Nový nábytok, Idea Nábytok alebo Tempo Kondela a presvedčte sa sami, že ponuka je naozaj bohatá. Široký sortiment produktov v tejto kategórii poskytuje latové, lamelové aj polohovateľné rošty. Stačí pár klikov a o pár dní máte objednaný produkt u vás doma.