Vyberte stranu

Aktuálna situácia nielen na Slovensku, ale všade vo svete sa zmenila. Inflácia, nárast cien v službách aj produktoch či dokonca pri bežných potravinách sa dotkla nášho fungovania. Podnikatelia sú opatrnejší a ľudia si aj dvakrát prepočítajú, kam investujú svoje peniaze. Zmeny na trhu ovplyvnili aj správanie bánk, ktoré sú tiež obozretnejšie v tom, komu a za akých podmienok poskytnú hypotéku. Úroková sadzba narástla a úvery, ktoré teraz ponúkajú už nekryjú 90%, ale len 70% z ceny nehnuteľnosti. Netreba sa tým však nechať znechutiť. Je len potrebné prispôsobiť sa novej ekonomickej situácii a začať lepšie plánovať. Pokiaľ je vaším snom postaviť si vlastný rodinný dom, nemusíte tento sen ignorovať, len ho treba lepšie premyslieť a zmieriť sa s tým, že to chvíľku potrvá. Doba výhodných úverov a veľkého stavebného rozmachu nás trošku rozmaznala, zvykli sme si na to, že peniaze dostaneme ľahko a dom si postavíme rýchlo. Naši rodičia však nemali takéto vymoženosti a zvládli to. Predchádzajúca generácia totiž všetko poctivo plánovala a svoje práce a výdavky si rozdelila na niekoľko fáz. Je čas vrátiť sa k tomuto postupnému financovaniu, ktoré natoľko nezaťaží vaše peňaženky a zároveň vám dopraje vysnívané bývanie.

O stavbe rodinného domu môžete uvažovať aj hneď, ak ste vlastníkom stavebného pozemku. Práve táto podmienka umožňuje model postupného financovania, ktorý aktuálne podporujú aj banky. Znamená to, že na zabezpečenie úveru, z ktorého budete financovať svoju stavbu, nie je potrebné zakladať inú nehnuteľnosť, ale postačí vám samotný pozemok či rozostavaný dom. Práve ten sa stane záložným objektom pri posúdení podmienok. Banka totiž ráta s budúcou hodnotou danej nehnuteľnosti. Následné čerpanie úveru prebieha postupne podľa toho, ako pokračuje výstavba. Výhodou je, že úroky sa platia len z reálne vyčerpanej čiastky.

Ako sme už spomínali, banka vám aktuálne ponúkne cca 70% z hodnoty vášho rodinného domu. To znamená, že 30% potrebujete zabezpečiť z vlastných prostriedkov, a to je pri prepočte na stavebné náklady, presne hodnota hrubej stavby. Akonáhle máte rozostavanú hrubú stavbu, môžete si ju nechať ohodnotiť znaleckým posudkom a vložiť do katastra. V tej chvíli je možné ju založiť a začať čerpať hypotekárny úver. Určite sa preto oplatí stretnúť s hypotekárnym odborníkom alebo poradcom v banke, ktorý vám takýto finančný model zostaví presne na mieru.

Nepodceňujte pripravenosť. Plánovanie je v tejto situácii nenahraditeľné, najmä ak niekde neskrývate našetrenú obrovskú sumu, ktorá pokryje náklady na nový dom. Takže, kto skôr plánuje, včas ušetrí! A plánovanie začína hneď teraz. Spojte sa s odborníkom a nechajte si pripraviť nápočet hrubej stavby podľa vášho projektu. Výrobca stavebného materiálu Leier Baustoffe SK ponúka široký sortiment kvalitných tehál a prekladov, bezpečných a úsporných komínov so zárukou až 33 rokov, ale aj stropných systémov, ktoré vám ušetria prácu i čas na stavbe. Dopyty s projektom stačí zaslať na e-mailovú adresu [email protected], kde vám zadarmo vypracujú kompletný nápočet stavebného materiálu. Mať čo najefektívnejšie postavený vlastný dom s alternatívou nezávislého zdroja vykurovania je témou každého, kto plánuje ekonomicky prevádzkovať svoje bývanie, a preto riešenie výstavby s firmou Leier môže byť tým najvýhodnejším riešením. Viac informácií o produktoch nájdete na: www.leier.sk

Kontakt:
Leier Baustoffe SK, s.r.o.
Pribylinská 3, 831 04 Bratislava
Tel: 02/44 888 846
www.leier.sk
[email protected]

S postupným financovaním a dobrým plánovaním si aj teraz postavíte dom výhodne
Ohodnoťte tento príspevok.