Vyberte stranu

Pre mladé páry, viacčlenné rodiny či starších ľudí – sedačky sa svojím dizajnom a materiálovým či štýlovým prevedením prispôsobia ktorejkoľvek vekovej skupine aj účelu použitia. Keďže tvoria neodmysliteľnú súčasť obývacej izby a v podstate aj centrum spoločenského diania u vás doma, výber nenechajte na náhodu.

Medzi základné funkcie sedacích súprav patrí často aj možnosť rozloženia, úložných priestorov či polohovateľnej opierky. Ak však nepotrebuje ďalšie lôžko na príležitostné spanie, vsaďte radšej na kvalitnú výplň, ktorá bude znásobená aj v mieste, ktoré by inak zaberala alternatívna posteľ.

 

Aké sú základné materiály výplne?

PUR pena je polyuretánová pena, ktorá bežne tvorí základnú výplň sedákov sedacích súprav. Môže disponovať rozdielnou tuhosťou (T), a tak vytvoriť tvrdšie aj mäkšie sedenie. Tuhšia v tomto prípade znamená aj odolnejšia, preto po sedačkách označených nižším číslom ako T20 radšej nesiahajte. Nemusela by vám slúžiť dlhodobo.

Kvalitnejšou v tejto kategórii je tzv. HR PUR pena, ktorá á vysokú tuhosť a je zároveň tiež trvácnejšia. Všeobecne ide o sedacie súpravy strednej tvrdosti, ktorých cenová hladina sa oproti klasickej PUR výplni zvyšuje.

Bonellové pružiny sú bežnou a overenou výplňou obývačkového sedenia. Často sa kombinujú napríklad s kokosovou doskou, ktorá tvorí akúsi špeciálnu vrstvu na zabránenie prechodu pružiny smerom von. Nemusíte sa obávať ani viditeľnosti pružín, ani toho, že ich pri sedení ucítite.

 

Najlepšie sedacie súpravy

Aj podklad sedákov môže ovplyvniť pohodlie

S materiálom LTD dosky ste sa už určite mnohí stretli. Nepochybne vás očarila najmä nízka cena, ktorá sa však odzrkadlila na kvalite používania produktu už za pomerne krátky čas. Aj pri sedacích súpravách sa stretnete s touto možnosťou. Na každodenné sedenie do obývačky ju však vylúčte.

Naopak, v detských izbách môže poslúžiť aj dlhodobejšie. Je to kvôli nižšej hmotnosti detí, a tým aj menšej záťaži vyvíjanej na konštrukciu. Opotrebenie teda nebude také rýchle, no kvalite masívu sa nevyrovná ani z diaľky.

Strednou cestou sú tzv. čalúnené pásy, ktoré majú pomerne vysokú životnosť. Z dlhodobého hľadiska kvality je však dobré vyhľadať podklad tvorený vlnovcovými pružinami. Sú priečne natiahnuté pod sedákom, čo pozitívne vplýva na pružnosť a mäkkosť sedacej súpravy.

 

Poťahový materiál s prívlastkom odolný aj dizajnový

V prvom rade je dobré si ujasniť, či sa púšťate do výberu prírodných alebo syntetických materiálov. A ste sa rozhodli koži vyhnúť, stále máte k dispozícii niekoľko zaujímavých možností. Mikroplyš je poťahová látka, ktorá je bežným čalúnením sedačiek. Nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu.

Mikrovlákno je štruktúrou podobné semišu, no má povrch odpudivý voči vlhkosti, čo ho stavia do rebríčka obľúbenosti. Poťahy zo žinilky majú pôsobivý vzhľad a príjemné sú tiež na dotyk. Nevýhodou je však vyššia náchylnosť k zašpineniu.

Carabu alebo látka Flair Magic sú materiály, pri ktorých pokojne môžete vsadiť na svetlé odtiene sedacej súpravy. Disponujú špeciálnou povrchovou úpravou, vďaka ktorej vás nerozčúli ani rozliata káva, či dokonca obrázok nakreslený fixkami vašich ratolestí.

su_note note_color=”#eff1fd” radius=”6″]Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, tempo nábytok a Novýnábytok.skBonami  ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii[/su_note]

Kožené sedacie súpravy

Luxusné sedačky sú nepochybne odeté v koži. Aj tu však platí pravidlo obozretnosti. Kožené čalúnenie by malo dosahovať určitú hrúbku, ktorá by nemala klesnúť pod 1,5 mm (tá je ideálna). Neplatí však ani tvrdenie, že čím hrubšia, tým kvalitnejšia.

Koža by mala byť mäkká a rozpínavá. V opačnom prípade ide o tzv. štiepenku, ktorá by sa sedením natiahla a nevrátila do pôvodnej podoby. Mnohí výrobcovia používajú práve túto spodnú vrstvu kože na podrúčky či bočné, zadné a predné strany konštrukcie. Ak chcete zaručenú spokojnosť, všímajte si pri kožených sedacích súpravách označenie „celo koža“.

Semanilínová koža splní vaše nároky aj podmienky dlhej životnosti. Navyše po rokoch získa nenapodobiteľnú patinu, ktorú imitáciami ekokože či koženky nedosiahnete. Aj keď je tento typ čalúnenia nenáročný na údržbu, vyžaduje si starostlivosť, ktorá vlastnosti kože nezmení ani po rokoch. Špeciálne prípravky na jej ochranu použite aspoň dvakrát za rok.

sedacie súpravy

Najlepšie sedacie súpravy verzus lacné sedacie súpravy

Množstvo zaujímavo riešených úložných priestorov, odkladacie stolíky ako súčasť konštrukcie sedačky či chladiaci box? Aj to je príslušenstvo niektorých sedacích súprav. Tieto možnosti sú však len akýmsi plusom alebo doplnkom, nie nutnosťou.

Dôležité je pri výbere nezabudnúť najmä na kvalitu a pevnosť konštrukcie, odolnosť poťahovej látky a komfortné sedenie. Na to vplýva aj výška a hĺbka sedákov či výška a sklon opierky. Nízke sedacie súpravy vstávanie neuľahčia a pravý uhol počas sedenia tiež neprinesie vytúžený relax.

V neposlednom rade stojí za zmienku samotný vzhľad. Súčasné trendy prajú najmä nožičkám, či už kovovým alebo dreveným a jednoduchým tvarom. Vzory absentujú a akúsi hru s dizajnom vytvoria neutrálne kombinácie farieb tón v tóne alebo mixovanie hladkých a štruktúrovaných poťahových látok.

 

Najlepšie sedacie súpravy

Sedacie súpravy akcia či sedacie súpravy výpredaj? Čo sa oplatí viac?

Pre sedacie súpravy platí, že nejde o sezónny tovar ako napríklad záhradný nábytok. Preto ak natrafíte na výpredaj, ceny môžu byť naozaj výhodné, no väčšinou sa týkajú sedačiek, ktoré sú považované za „outlet“ a výrobcovia sa ich chystajú nahradiť trendovejšími kúskami. Aj v rámci tejto kategórie môžete nájsť váš ideál.

Akcie na obývačkové sedenie sú striedavou celoročnou záležitosťou, no najmä v období Vianoc pomerne častým marketingovým ťahom, ktorý však poteší vašu peňaženku. Prezrite si široký sortiment sedacích súprav v eshopoch Bonami, Nový nábytok či Asko nábytok a zistite, či ponukou neulahodia práve tej vašej.

 

bonami
novynabytok-sk
asko nabytok logo
Ktoré sedacie súpravy sú najlepšie a ako ich zladiť s nábytkom? Poradíme vám!
3.1 (62.11%) 19 hlasov