Vyberte stranu

Polievanie kvetov, priesad, rastlín a trávnika môže byť aj ekologické, či dokonca štýlové. Dažďová voda je zadarmo a zachytiť ju do funkčnej podoby si vyžaduje niekoľko úprav. Jej najväčšie množstvo sa zachytí na streche a na spevnených plochách okolo rodinného domu. Ako ju uskladniť?

Hospodárenie s dažďovou vodu je ekonomickou záležitosťou. Cena za pitnú vodu, ktorú máte počas letných mesiacov určenú aj na zavlažovanie, vás totiž môže nemilo prekvapiť. Treba však poznamenať i to, že ak bude v období leta minimum zrážok, veľké úsporné opatrenia nedocielite.

Práve za týmto účelom je najlepšie spojiť zberanie vody spolu s jej hospodárnym využitím. Sud na vodu teda rozhodne nie je všeliekom, treba sa zmerať napríklad aj na úsporné záhradné ventily a úsporné polievacie ružice k hadiciam.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! 4homeHej, TPD ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za výhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Aj plastový sud na dažďovú vodu má dlhú životnosť

Dažďová voda, ktorá dopadá na zastavané plochy domu sa zvyčajne bez úžitku vsiakne do zeme. Vďaka sudom a zberným nádobám ju však môžete akumulovať a ďalej využívať na rôzne účely. Nemusíte pritom využívať len obyčajnú krhlu. Aj pomoc čerpadla či napojenie na automatický zavlažovací systém sa ponúka ako možnosť.

Ak bývate v oblasti, kde je výskyt zrážok pomerne pravidelný a vaša záhrada je veľkorysá na metre štvorcové, oplatí sa vám využívať aj niekoľko sudov na dažďovú vodu. Nepotrebujete ich napájať len osobitne k odkvapovej rúre. Navzájom ich môžete spojiť hadicou, ktorá bude vyrovnávať hladinu vody pri každom odbere na polievanie.

Dôsledné zberanie zrážok sa vám odvďačí dobrou úrodou. Sudy totiž vytvárajú výborné podmienky na pohodlné staranie sa o úžitkovú i okrasnú záhradku. Dosiahnutie krajšieho vzhľadu okolia domu a jeho zosúladenie je nepochybne želaním mnohých ľudí a práve preto by ste určite mali sud na dažďovú vodu vyberať aj s ohľadom na jeho dizajn!

 

Vyberte si z ponuky!

Hadica + zavlažovacia pištoľ, 7,5 m zelená

tlačidlo

Sud na dažďovú vodu Garden Amfora sivá

Sud na dažďovú vodu Garden Amfora sivá

tlačidlo

KETER INDIGO WATER 200 l s podstav. grafit

tlačidlo

Strend Pro – Barel 60L

Strend Pro - Barel 60L

tlačidlo

Zberný sud na vodu s montážou k odkvapovej rúre

Sud na dažďovú vodu, či už v jeho klasickej alebo dizajnovej podobe, poskytuje hospodárnu možnosť šetrenia cenných prírodných zdrojov vody. Môžete ho pripojiť priamo do odkvapovej rúry jednoduchou montážou. Efektívne zachytenie dažďovej vody z odvodňovacieho systému je preto stále obľúbenejšie.

Výklopný zberač vody ako spojka medzi odkvapom a samotným sudom funguje zároveň na princípe malého filtra. Jeho vnútorná časť je konštruovaná tak, aby bolo kruhovým zvodom zachytených minimálne šesťdesiat percent rúrou pretekajúcej vody, ktorá následne poputuje k tzv. rýchlospojke. Zvyšné množstvo je odvádzané ďalej, a to i s väčšími nečistotami.

Aj dodatočná montáž zbernej nádoby na vodu do už existujúceho odvodňovacieho mechanizmu je veľmi jednoduchá. Stačí vyrezať do odkvapovej rúry časť zodpovedajúcu priemeru zakúpeného zberača vody. Ten sa nasadí približne do výšky, v ktorej potrebujete mať maximálnu výšku hladiny vody v plastovom sude.

Sud na dažďovú vodu pritom nemusíte umiestniť do priamej blízkosti odkvapovej rúry. Stačí použiť prepojovaciu hadicu a nádobu postaviť aj do vzdialenosti piatich metrov. Do spodnej časti nádoby môžete zafixovať výpustný kohútik na pohodlné napúšťanie vody do krhly, teda ak ho originál sud neobsahuje.

 

Sud na dažďovú vodu má niekoľko podôb

Sud na dažďovú vodu má veľa podôb. Čo sa týka klasického plastového prevedenia, najčastejšie sa stretnete s bielymi, zelenými či čiernymi farebnými variantmi. Je len na vás, ktoré do vašej záhrady zapasujú najlepšie. Aj tieto lacnejšie modely pritom majú praktické príslušenstvo, ktoré tvorí napríklad veko alebo úchyty na prípadnú mobilnú manipuláciu.

Za kohútik a podstavec pod zbernú nádobu vody si pravdepodobne priplatíte. Kohútik odporúčame ako povinnú výbavu, podstavec ako prostriedok na dosiahnutie určitého komfortu. Ak si potrpíte na detaily vizuálnej stránky aj v exteriéri, siahnite po originálnej, esteticky totožnej kombinácii suda a stojana.

Nádoby na vodu z imitácie dreva, keramiky či prírodného kameňa sú na to vhodným adeptom. Tí zručnejší si podstavec môžu vyrobiť aj svojpomocne, z iného materiálu a vo výške, ktorá je najviac vyhovujúca ich požiadavkám. Prečo si nedopriať pohodlie aj pri polievaní?

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! 4homeHej, TPD ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za výhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Sud na zber dažďovej vody s dôrazom na dizajn

Aj taká praktická vec, akou je sud na dažďovú vodu, môže mať atraktívny dizajn. Ak patríte medzi ľudí, ktorí si potrpia nielen na efektné zariadenie interiéru, ale tiež úpravu exteriéru, oceníte ekologické a štýlové nádoby na zber vody. Tvarom i farebnosťou zaujímavo doplnia priestory záhrady a zároveň umožnia jej polievanie.

Vyrábajú sa v menšom i väčšom vyhotovení, a tak si v závislosti na veľkosti nájdu uplatnenie na poliate kvetín, ale tiež množstva priesad a ovocných či okrasných stromčekov. Páči sa vám viac sud v tvare antickej amfory, stĺpová nádrž v imitácii dreva, elegantný sud v kombinácii kvetináča dva v jednom alebo vzhľad starej masívnej kade?

Opäť raz platí, že sa snúbi praktickosť a estetickosť. Počítajte s realistickým prevedením, aj keď ide o sudy na dažďovú vodu vyrobené z plastu. Tieto nádoby sú hodnovernými replikami. Materiálom je vysokohustotný polyetylén, ktorý dlhodobo odoláva všetkým vplyvom počasia a zároveň disponuje ochranou voči UV žiareniu.

 

300l, 500l alebo 1000l? Kde nakúpiť?

Už žiadne utrácanie peňazí za pitnú vodu z vodovodu. Využívajte na polievanie dažďovú vodu v špeciálnych nádobách. Použiť môžete nielen krhlu, ale tiež hadicu, ktorú pripojíte na kohútik a vďaka statickému tlaku dočiahnete aj na menej dostupné miesta. Čerpadlo teda nie je vždy nutnosťou.

Potrebujete plastové sudy na vodu či moderné nádrže v podobe zberačov vody? V eshopoch 4home.sk, Kokiskashop.sk alebo TPD.sk nájdete produkty, ktoré zhromaždia vodu v objeme niekoľkých stoviek litrov. Vyberať však nemusíte len podľa tohto parametra alebo ceny. Vizuálna stránka taktiež zaváži, a tak si na svoje prídu aj náročnejší zákazníci.

tpd
kokiskashop
Sud na dažďovú vodu ako praktický, ekologický a dokonca aj dizajnový záhradný pomocník
5 (100%) 7 hlasov