Vyberte stranu

Údržba dreveného záhradného nábytku

Ak premýšľate o kúpe záhradného nábytku, tak je pred vami výber z veľkého množstva materiálov. V nasledujúcom článku sa pozrieme na výhody a nevýhody jednotlivých typov. Dozviete sa, ako sa o záhradný nábytok starať a docieliť jeho dlhej životnosti.

Vlastnosti záhradného nábytku z dreva

Drevo je veľmi obľúbeným materiálom, pôsobí prirodzene a pokiaľ sa budete raz za čas venovať jeho údržbe, nemusíte sa obávať napadnutia hubami alebo zmeny farby. Záhradný nábytok vám samozrejme vydrží dlhšie, ak máte možnosť ho cez zimu uskladniť. Neodporúčame uskladnenie nábytku priamo v dome v dôsledku jeho prílišného vysušovania vplyvom tepla. Oveľa lepšou voľbou je garáž, dielňa alebo akékoľvek iné ventilované miesto, ktoré je chránené proti dažďu a snehu.

Drevo je materiál ktorý reaguje na zmenu teploty, tlak v dreve môže spôsobovať vznik prasklín a ohnutie, preto je dôležité drevený záhradný nábytok pravidelne uťahovať.

Ošetrenie olejom

Údržba dreveného záhradného nábytku

 

Absolútna väčšina výrobcov natiera záhradný nábytok olejom, lenže vy ako kupujúci neviete, kedy k tomu prišlo, je tak lepšie, ak ihneď po zakúpení nábytku vykonáte náter olejom sami. Vyhnite sa olejom, ktoré nie sú pre tento účel vyrobené. Ošetrenie olejom je vhodné vykonať 2-3x za sezónu, ideálne na jej začiatku, v polovici a pred zimným uskladnením. Je nevyhnutné aby bol nábytok pred náterom zbavený nečistôt, k tomu môžete použiť vysokotlakový čistič (tzv. WAPku).

 

Huby a plesne

 

Najväčším nepriateľom nábytku z dreva sú huby a plesne. Rozoznáte ich tak, že zasiahnutá časť nábytku sa začierni a postupne sa šíri. V každom prípade na nič nečakajte a postupujte nasledujúcim spôsobom:

 

Údržba dreveného záhradného nábytkuDôsledne nábytok očistite čističom na drevo. Pokiaľ je nábytok stále špinavý, proces opakujte. Pokiaľ čistič nestačí a nábytok je stále čierny, pripravte silný roztok chlóru, ktorým sčernané časti vyčistíte. Následne dôkladne opláchnite vodou.

Pokiaľ ani to nepomôže, použite šmirgľový papier a obrúste napadnuté časti až na zdravé drevo. Môžete tiež použiť vysokotlakový čistič. Po akomkoľvek očistení na nábytok vždy naneste olej.

Údržba dreveného záhradného nábytku
Ohodnoťte tento príspevok.