Vyberte stranu

Vintage štýl je síce inšpirovaný minulosťou, no v rámci interiérového dizajnu spája tradičnosť a súčasné trendy zároveň. Význam slova vintage má anglický pôvod a vzťahoval sa na výnimočné ročníky vína či whisky. Tak sa v prenesenom význame začal používať na všetko staré a dobré.

Zariadenie bytu v štýle vintage nesie známky nostalgie a romantiky. Nábytok aj doplnky sú z tradičných materiálov, akými sú drevo, kov, keramika či porcelán. Ich povrch sa môže zdať „zašlý“, pretože ho charakterizuje tzv. patina.

Vintage doplnky

Ako spoznať vintage štýl?

Vintage štýl sa neobmedzuje iba na oblasť bývania. Ide taktiež o oblečenie, šperky či rôzne doplnky. V každom prípade však hovoríme o veciach s históriou, na ktorých na prvý pohľad vidieť kúzlo starých čias, a teda aj určitú „ošúchanosť“.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Bonatex a Bonami.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Typickou farbou nábytku je biela a jej odtiene, pričom sa preferujú skôr „zaprášené“ tóny.  Zariadenie bytu či domu však nájdete aj v tlmených pastelových farbách, bežne s nádychom mätovej zelenej, tyrkysovej, staroružovej či horčicovej farby. Typickým materiálom je drevo, ale aj kov. Charakteristický je aj čalúnený nábytok s romantickými vzormi, krivkami a jemným zdobením.

Vintage doplnky nájdete v rovnomenných farbách, no na ich dizajne sa podieľajú tiež rôzne kvetinové vzory, stuhy či čipky. Medzi vintage dekorácie patria vankúše, závesy, tapety, deky, posteľná bielizeň, porcelán, zrkadlá s masívnym rámom (v odtieňoch bielej), drevené nástenné hodiny (často väčších rozmerov), rámiky na fotky, stolné lampy a podobne.

vintage zrkadlo

Originál či verná kópia?

Doplnky a dekorácie vo vintage štýle majú svoju históriu a tým aj svoj jedinečný vzhľad. Rôzne praskliny či inak neobľúbená hrdza sú v tomto prípade „dizajnovým plusom“. Takéto originálne vintage kúsky nemusia byť lacnou záležitosťou. Existuje však alternatívne riešenie.

V kamenných obchodoch či eshopoch nájdete aj vintage doplnky, ktoré sú vernou napodobeninou originálov, a tak si môžete zariadiť interiér štýlovo, no pritom za menej peňazí. Získate tak útulný priestor, aj keď mu bude chýbať „pravý duch histórie“.

 

Vintage doplnky do kuchyne aj kúpeľne

Smaltované chlebníky, dózy na potraviny, hmoždiare a mnohé ďalšie kuchynské pomôcky a nádoby „po babičke“ sú tými správnymi vintage kuchynskými doplnkami. Aj porcelánové hrnčeky či sada čajovej súpravy si tu nájdu svoje miesto. Najmä, ak im ho poskytne polička v rovnakom štýle.

Práve vintage poličky sa skvelo vynímajú aj v kúpeľni, kde okrem dizajnovej funkcie zastávajú praktickosť. Všetko potrebné je tak pri rannom zhone poruke. Aj vintage vešiaky na uteráky, ako aj dávkovače mydla budú ideálnymi doplnkami pre zariadenie kúpeľne v tomto duchu.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Bonatex a Bonami.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Vintage doplnky do obývačky

Dekoračné vankúše, závesy, ľahké splývavé záclony, tkané kusové koberce – tieto textilné doplnky podporujú atmosféru vintage. Hlavnú úlohu majú prírodné materiály, a teda najmä bavlna, ktorá však okrem béžových tónov ponúka jemné vzory. Látky s kvetinovým motívom, ale tiež s bodkami či decentným prúžkom nie sú ojedinelé, rovnako ako čipka.

Vtáčie kovové klietky, veľké stojace svietniky s efektom patinovaného striebra, knihy v originálnej väzbe, aj týmito doplnkami dosiahnete vintage interiér. Jeho autenticitu podporí tiež príjemné osvetlenie, ktoré je typické svojou drevenou konštrukciou a tienidlom z textilu.

vintage doplnky

Vintage doplnky do bytu

Medzi vintage doplnky a dekorácie, ktoré sa hodia do bytu, ale aj domu, nepochybne patria vázy. Tie môžu byť vystavené buď osobitne, napríklad dva rovnaké alebo podobné kusy rôznych veľkostí vedľa seba, alebo ako aranžmány kvetov.

Aj pre vintage vázy s kvetmi platia určité „pravidlá“, okrem iného zachovanie romantického ducha. Preto sú ideálnymi adeptmi práve ruže, pivonky, orgovány, hortenzie, ale aj lúčne kvety. Hodia sa najmä do vidieckeho interiéru, ale v správnej kombinácii dekorácií a nábytku skrášlia aj moderný interiér.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, Bonatex a Bonami.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Na vidiek alebo aj do mesta?

Keďže je vintage štýl nositeľom nostalgie a romantiky, na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že sa hodí výsostne na vidiek. Opak je však pravdou. Zariadenie v duchu vintage je vhodné do ktorejkoľvek domácnosti, ktorá sa túži stať útulnou. Nemusí pritom vôbec vyzerať zastaralo.

Vintage štýl má totiž rôzne variácie kombinovania. Vyniknúť môže napríklad solitérne kreslo ušiak s kvetinovou potlačou, ktoré s trochou šikovnosti zakomponujete do modernej obývačky. Vytvoríte tak príjemné miesto na oddych a taktiež dramatický akcent v miestnosti.

Podobne je to aj s vintage doplnkami. Tu však nestačí použiť jeden, dva predmety. Ideálne je ich rozmiestnenie v rámci celého priestoru. Aj napriek zvyšku zariadenia, napríklad v modernom duchu, sa tak celá izba zjednotí a všetko bude spolu ladiť.

kreslo vintage

Z nového staré alebo ako dodať veciam „zub času“?

Vintage sa vo veľkej miere zameriava na detaily, a preto sú práve doplnky tým, čo často vytvára nezameniteľný a originálny interiér. Doprajte atmosféru doby vášmu nábytku. Dvierka komody či kuchynskej linky ozdobte

porcelánovými alebo kovovými úchytkami s patinou.

Tú môžete využiť prostredníctvom špeciálnych náterov aj na rôznych iných plochách nábytku, napríklad na konferenčnom stolíku či vitríne. Aj poličky sa v tomto novom šate budú vynímať na stene. Doplniť ich môže keramika či porcelán.

keramicky džban

Kde je najlepší výber?

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí radi vybavujú nákupy z pohodlia domova, máme pre vás niekoľko tipov. Prostredníctvom eshopov Bonami, 4home alebo napríklad Bighome nakúpite pohodlne, pričom si vyberáte zo širokej ponuky vintage bytových doplnkov aj nábytku.

Máte radi kombináciu štýlov? Pokojne zakomponujte vintage doplnky do moderného bytu. Je však potrebné určité estetické cítenie, inak by mohol mať výsledný efekt opačný účinok ako očakávaný. Inšpirujte sa vo fotogalérii a možno sa tak vyhnete „preplácanosti“, ktorá by kúzlo vintage vecí iba potlačila.

 

Najvýhodnejšie ponuky nábytku a domových doplnkov

tempo kondela
novynabytok-sk
bonami
Vintage doplnky
5 (100%) 1 hlasov