Vyberte stranu

https://best4living.sk/vysavac-popol-hej-3Hygienicky najvhodnejšou metódou na čistenie kozubov a kachieľ je vysávač na popol. Základom pre správne fungovanie je nechať ohnisko vychladnúť, aby nedošlo k nasávaniu žeravých uhlíkov a horúcich častí popola. Niektoré typy sú však skonštruované aj pre horúce nečistoty a dokonca sú multifunkčné, a teda dokážu zastúpiť aj úlohy iných pomocníkov v domácnosti.

Okrem toho, že vedia vysať popol z kozubu, pomocou fukára urobia oheň alebo zneškodnia mokré i suché nečistoty na podlahe ako plnohodnotná náhrada klasického vysávača. Aj tento raz platí, že čím vyššia cena, tým viac funkcií. Preto treba zvážiť, ktoré sú luxusom a ktoré nutným základom pre splnenie vašich požiadaviek.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! 4homeHej, Kokiskahop ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za výhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Vysávač na popol verzus vaše požiadavky

Potrebujete povysávať aj hrubú špinu alebo vám stačí štandardný variant? Okrem suchého vysávania vyžadujete aj odstránenie kvapalín? Chcete čistiť filtre inovatívnym pneumatickým šejkrom alebo vám nerobí problém otvorenie nádrže a ručná údržba? Potrpíte si na nízku hlučnosť alebo vám tých pár minút nebude prekážať hlučnejší výkon?

Chcete si nastaviť objem nádoby alebo vám postačí fixný veľkostný variant? Chcete horúce vysávanie nečistôt? Čo všetko z hľadiska bezpečnosti vyžadujete? Aké príslušenstvo, napríklad vo verzii nadstavcov reálne využijete? Odpovede na uvedené otázky zároveň tvoria parametre, ktoré sú základnými atribútmi výberu pre štandardný alebo luxusný model.

 

Vyberte si z ponuky!

Vysávač na popol Kärcher AD 3.200

Vysavac na popol Karcher AD 3 200

tlačidlo

DOMO DO232AZ

tlačidlo

ELEKTRICKÝ VYSÁVAČ NA MOKRO-SUCHÉ VYSÁVANIE SHARKS SH1495

tlačidlo

Sharks ZN 1402D vysávač na popol nerezový

Sharks ZN 1402D vysávač na popol nerezový

tlačidlo

Vysávač na horúci popol verzus vysávač na popol studený

Použiť ho môžete v domácnosti, na záhrade, na chate aj chalupe, jednoducho všade, kde sa kúri na tuhé palivo alebo sa griluje. Aj preto je pre mnohých neoceniteľným pomocníkom, zatiaľ čo iní ho považujú za spotrebič zaberajúci miesto v dome. Pravdou je, že ak raz vyskúšate jeho upratovacie schopnosti, na metličku a lopatku pravdepodobne zabudnete.

Vysávače na popol môžeme rozdeliť do dvoch základných kategórií. Prvou sú vysávače na studený popol, s ktorými sa pustíte do čistenia jedine vtedy, ak je kozub vychladnutý.  Opačnom prípade hrozí nezvratné poškodenie prístroja. Výhodou tohto typu je pomerne nižšia obstarávacia cena.

Druhú kategóriu tvoria vysávače na popol horúci. Tu je však potrebné upozorniť, že jeho maximálna teplota sa v rámci jednotlivých výrobcov líši. Pri kúpe takéhoto modelu je nutné informovať sa o teplotnej tolerancii popola. Na žeravé kúsky dreva či uhlia môžete pri vysávaní zabudnúť.

Avšak, luxusné vysávače disponujú aj hranicou teploty do dvesto stupňov Celzia. Očakávajte však niekoľkonásobne vyššiu cenu. Pre klasické typy je odporúčané teplotné rozmedzie približne tridsať až štyridsať stupňov Celzia. Laicky ju zistíte podľa toho, ak bez problémov udržíte ruku priamo nad popolom. Ak nie, pravdepodobne má viac ako sedemdesiat stupňov Celzia.

 

Ako vybrať vysávač na popol?

Ak ste uprednostnili kvalitu a namiesto prídavnej nádržky na zberanie popola k bežnému typu vysávačov volíte originálne krbové vysávače, pri výbere si všímajte predovšetkým príkon, zbernú nádobu a filtre.

Príkon ovplyvňuje spotrebu vysávača a súvisí s účinnosťou sania. Ak potrebujete vyčistiť malé kachle či kozub s ohniskom o priemere približne tridsať centimetrov, postačí vám výkon šesťsto Wattov. S rastúcimi rozmermi priamoúmerne rastie aj príkon vysávača. Pod tisíc Wattov radšej nehľadajte.

Rozmery a objem zbernej nádoby by mali závisieť od toho, aké veľké ohnisko čistíte a tiež ako často. Menšie kachle či kozub zvládne desať litrová nádoba, na väčšie siahnite aspoň po pätnástich litroch. Pri rozhodovaní myslite aj na to, ako často ste ochotní popol z nej vysýpať.

Typ filtrov závisí nielen od konkrétneho modelu vysávača na popol. Základným typom z molitanu alebo tkaniny je mikrofilter. Ide o kvalitatívne nižšie varianty, a preto sa používajú aj v zdvojenej verzii. Na stupnici vyššie sa nachádza filter zo sklených vlákien, ktorý sa však nevyrovná tzv. HEPA filtru, ktorý má len veľmi malú priepustnosť.

Náhradný filter stojí v priemere od štyroch do desiatich eur. Môžete ho čistiť mechanicky, no nikdy nie klepaním o iný predmet. Mohlo by dôjsť k prasknutiu plastového puzdra, a tým následne k netesnosti.

Vysávač na popol do interiéru aj exteriéru

Pec, komíny, kachle, kozuby, pekárne, s tým všetkým si vysávač na popol poradí. Nehodí sa teda len do interiéru. V závislosti na type modelu svoju úlohu splní aj v exteriéri, napríklad pri grilovaní v krbe v altánku. Niektoré vysávače majú i kolieska, ktoré znásobujú komfort pri používaní.

Tie výkonnejšie môžu byť vybavené špeciálnym vozíkom so zväčšenými zadnými kolieskami. Umožňujú pohodlný presun krbového pomocníka aj po schodoch. Či už s nimi alebo bez nich, tento vysávač využijú najmä tí, ktorí majú kozub bez vonkajšej zásuvky na vysypanie popola.

Zabránia tak jeho víreniu, keď sa budú snažiť vybrať vnútornú vaničku kvôli jej vyčisteniu. Čo sa však samotného čistenia týka, krbovú vložku niektorí výrobcovia neodporúčajú čistiť do posledného zrniečka popola. Približne centimetrová vrstva by totiž mala zabrániť rýchlejšiemu prepáleniu krbovej vložky.

 

Vyberte si z ponuky!

Vysávač na popol Kärcher AD 3.200

Vysavac na popol Karcher AD 3 200

tlačidlo

DOMO DO232AZ

tlačidlo

ELEKTRICKÝ VYSÁVAČ NA MOKRO-SUCHÉ VYSÁVANIE SHARKS SH1495

tlačidlo

Sharks ZN 1402D vysávač na popol nerezový

Sharks ZN 1402D vysávač na popol nerezový

tlačidlo

S motorom, elektrický? Kde nakúpiť?

Moderné vysávače na popol sa často pýšia nielen základnými funkciami, v prípade niektorých typov aj špeciálnym príslušenstvom a rôznymi nastaveniami, napríklad na mokré vysávanie či vysatie horúceho popola.

Výrobcovia nezabúdajú ani na dizajn, ktorý je pre mnohých zákazníkov taktiež dôležitý. Eshop 4home.sk možno produktmi ulahodí práve vášmu oku, ponuka vysávačov na popol je tu naozaj pestrá.

Zaujímavú ponuku vysávačov popola nájdete aj na stránkach eshopov Hej.sk alebo Alza.sk. Pomocou filtra si vyberiete požadované parametre, napríklad podľa výkonu, objemu nádoby, základných či špeciálnych funkcií. Keďže pre mnohých je smerodajná cena aj kvalita, recenzie zákazníkov v týchto eschopoch k produktom budú vďačnou pomôckou.

hej sk
alza sk
Vysávač na popol ako hygienická a rýchla cesta k čistému kozubu. Aký si vybrať?
5 (100%) 10 hlasov