Vyberte stranu

Z akého materiálu vyberať matrac

Do našich spální sa dlhší čas dostávajú materiály ako pamäťová pena, studená pena alebo latex. Ako sa v materiáloch orientovať, keď matrac nevyberáme často alebo prvýkrát? Životnosť matraca je okolo 7 rokov a 1/3 života strávime v posteli, preto výber matraca nie je dobré podceniť. Porovnajme si teda najčastejšie používané materiály jeden za druhým.

Pamäťová pena

Lenivá čiže pamäťová pena mení pôsobením tepla svoju tuhosť a prispôsobí sa tak tvaru tela. Tieto matrace majú skvelé ortopedické vlastnosti a zaistia pohodlný spánok. Tieto matrace však nie sú vhodné pre deti do 12 rokov.

Studená pena

Menej známa studená pena býva často kombinovaná ešte s iným typom pien. Studená pena je z pien najviac priedušná a zaručí tak odvetrávanie celého matraca. Studená pena býva tuhšia, ale zároveň elastická. Tieto peny majú často dlhšiu životnosť. Ak chcete do svojej postele použiť polohovací rošt, zistite, či je vami vybratý matrac zo studenej peny vhodný na tento rošt. Často na polohovateľný rošt nie je vhodný.

Pružinové matrace

Lacnejšie pružinové matrace obsahujú tzv. Bonell systém. Pružiny sú umiestnené po celej ploche matraca. Modernejšie a kvalitnejšie matrace obsahujú taštičkové pružiny, kedy pružiny sú uložené každá zvlášť. Vďaka tomuto uloženiu pružín disponuje matrac lepšími ortopedickými vlastnosťami. Pružinové matrace sú veľmi priedušné, je možné ich umiestniť na pevnú dosku a nie sú vhodné na umiestnenie na polohovateľný rošt.

 

Latex

Latexové matrace sú vhodné pre alergikov. Sú veľmi priedušné vďaka vzduchovým kanálikom. Matrace vyrobené za použitia latexu majú dlhú životnosť. Podklad pod tieto matrace musí byť priedušný a sú ideálne aj pre polohovacie rošty.

Flexifoam®

Patentovaná Flexifoam® pena so svojimi vlastnosťami podobná studenej pene, spája kvalitu drahších matracov s nízkou cenou. Často ju nájdete u obojstranných matracov, u ktorých si jednoduchým otočením matraca môžete voliť tuhosť matraca. Táto pena je priedušná, vzdušná a vhodná pre všetky typy roštov.

Vyskúšajte si matrac v kamennej predajni

Teóriu máme za sebou, dôležité je však matrac naozaj vyskúšať. Kvalitný matrac českého výrobcu Tropico nájdete v kamenných predajniach po celej Slovenskej republike. Nájdite si najbližšiu kamennú predajňu a matrace si vyskúšajte.

 

Z akého materiálu vyberať matrac
Ohodnoťte tento príspevok.