Vyberte stranu

Konštrukcia so štyrmi nohami, dostatočne dlhá i široká plocha na sedenie, chrbtová opierka v pravom uhle k sedáku alebo v miernom sklone a tzv. podrúčky po bočných stranách. Tak vyzerá záhradná lavička. Aj keď v minulosti nemohla chýbať v žiadnej záhrade, jej vizuálnej stránke sa veľmi neprikladala dôležitosť. Dnes je tomu inak.

Široké spektrum materiálov, tvarových možností, povrchových a farebných úprav z nich robí viac ako nábytok na príležitostné sedenie. Záhradná lavička je povýšená na estetický doplnok záhrady a často dotvára plánovanú kompozíciu okrasnej a kvetinovej výsadby.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! 4home, Hej, Homepoint ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za výhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Záhradná lavica z masívu – drevená lavička je vsadenie na istotu

Elegancia dreva má nestarnúci charakter a platí to aj v oblasti záhradného nábytku.  Drevená záhradná lavička sa hodí do tradične ladenej záhrady, ale tiež do tej, ktorá sa nesie v duchu modernej doby. Rozhodujúcim faktorom je v tomto prípade tvar a štýl.

Treba však poznamenať, že drevo je v exteriérových podmienkach náročnejšie na údržbu. Raz ročne si vyžaduje ochranný náter špeciálnymi olejmi, ktoré predĺžia jeho životnosť aj počas nepriaznivých vplyvom počasia. I skladovateľnosť počas zimy je odporúčaným riešením.

Zaručenú kvalitu predstavuje tropická drevina teak, z ktorej sa vyrábajú i ďalšie druhy luxusného záhradného sedenia. Tu nátery nie sú nutnosťou. No exkluzívnosť si vyberá svoju daň, ktorá sa premieta do pomerne vysokej ceny. Tá sa podpíše aj na modeloch, ktorých súčasťou je aj úložný priestor, napríklad na mäkké podsedáky.

Výber je ale nutné podriadiť aj účelom:

  • Bude mať záhradná lavička prevažne dekoračný charakter?
  • Bude slúžiť aj na pravidelné sedenie počas letných mesiacov?
  • Čo zaručí jej pohodlnosť?
  • Pre koľko osôb je určená? Akú má nosnosť?
  • Podľa čoho uprednostniť voľbu materiálu?
  • Chcete ju zladiť s fasádou či s vybranými exteriérovými prvkami?

 

Vyberte si z ponuky!

HECHT COUNTRY záhradná lavička – akácia

HECHT COUNTRY záhradná lavička - akácia

tlačidlo

Happy Green 4-dielny záhradný set Walter

tlačidlo

Záhradná lavica z teakového dreva Massive Home Paolo, délka 150 cm

tlačidlo

Pohovka Allibert Corfu Love Seat cappuccino

Pohovka Allibert Corfu Love Seat cappuccino

tlačidlo

Nostalgiu i modernosť v sebe nesú záhradné lavičky kovové

I keď je kov materiálom chladným, v úlohe záhradného nábytku podporuje navodenie romantickej atmosféry. Hodí sa do vidieckeho aj mestského prostredia. Ich konkrétne zaradenie určí tvar a celkový štýl jednotlivých modelov v rámci kategórie. Konštrukcia takejto lavičky je stabilná a pevná, no taktiež tvrdá.

Ak nemajú lavice z kovu plniť iba estetický doplnok, použitiu mäkkých sedákov, matracov či polstrovania sa kvôli pohodlnosti nevyhnete. Romantiku v záhrade môžete podporiť i nimi. Rôzne kvetované a florálne motívy poťahových látok sa postarajú o želaný výsledok.

 

Záhradné lavičky z kameňa sú predovšetkým o vizuáli

Ani lavičky z kameňa nie sú v súčasnosti odpísané. Pristanú predovšetkým dvorom a záhradám, ktoré sú realizované v tradičnejšom duchu. Dôležité je vybrať im stabilné miesto, keďže kvôli svojej veľkej hmotnosti je manipulácia s nimi náročná. Jednoduchá je však údržba, ktorá si nevyžaduje žiadne ochranné riešenia.

Nevýhodou je, že ak sú slnečné lúče schované za mrakmi, kameň zostáva pomerne chladný a zo zdravotného hľadiska tak nie je ideálnym materiálom na sedenie. Čo sa týka pohodlnosti, tá je taktiež otázna. Výrazná a oku lahodiaca výsadba však kamenný nábytok privíta.

Ako je to s farebnosťou?

Záleží od druhu a štýlu záhrady, ktorá určuje aj zariadenie týkajúce sa nábytku, aké farebné prevedenie bude tým správnym riešením. Niekde sa hodia zemité tóny farieb, inde zase vyniknú i pastelové farby. Žltá, červená či modrá záhradná lavička môže byť zaujímavým a atraktívnym spestrením exteriéru, ktorý osvieži i esteticky doplní v kombinácii kvetov.

Dôležité je vybrať také farby, ktoré nebudú v komplexe záhrady pôsobiť rušivým dojmom. Zachovanie prirodzeného vzhľadu materiálov je nepochybne dobrý nápad, no menšie experimentovanie môže vykúzliť ten správny dramatický akcent. Samozrejme, teakové drevo by bolo hriech takto natierať. Kov či staršie lavičky sú vhodnejším adeptom.

 

Ako zakomponovať lavičku do priestoru záhrady?

V minulosti sa lavičky umiestňovali najmä na priedomia, k plotom či múrom domov. Dnes je takéto včlenenie skôr ojedinelým spôsobom vonkajšej kompozície a nájdete ich prevažne na terasách, pod stromami v záhrade, pri živých plotoch, jazierku či voľne stojace v priestore dvora.

Odporúčame lavičku situovať na slnečné alebo polotienisté miesto, ktoré nie je vystavené zvedavým pohľadom okoloidúcich. Vy by ste však mali mať počas sedenia výhľad zaujímavý, či už do okolia, na zaujímavé miesto v záhrade a podobne. Vhodné je tiež postaviť lavičku do kvetinového záhonu, no nie pod stromy s dužinatými plodmi. Čistenie by nemusela byť zábava.

 

Aj záhradná lavička z plastu či ratanu je k dispozícii

Plast je najmä cenovým lákadlom, ktorý síce splní účel na pár sezón, no z estetického hľadiska na kráse záhrade nepridá. Teda aspoň v zastúpení plastovej lavičky nie. Tá je v tomto prípade skôr príležitostným sedením pri grilovaní či početnejšej návšteve na záhradnej párty. Pozor, obozretnosť ohľadom nosnosti sa vypláca!

Taktiež ratanová záhradná lavička je zaujímavým a pohodlným spestrením exteriéru. Umelý ratan však atraktívnejšie pôsobí na nábytku, ktorý je určený na stolovanie či leňošenie. Ak sa rozhodnete pre tento typ lavičky, mala by byť súčasťou nábytkového setu a nachádzať sa v jeho blízkosti.

 

Vyberte si z ponuky!

HECHT COUNTRY záhradná lavička – akácia

HECHT COUNTRY záhradná lavička - akácia

tlačidlo

Happy Green 4-dielny záhradný set Walter

tlačidlo

Záhradná lavica z teakového dreva Massive Home Paolo, délka 150 cm

tlačidlo

Pohovka Allibert Corfu Love Seat cappuccino

Pohovka Allibert Corfu Love Seat cappuccino

tlačidlo

Kde nakúpiť?

Ak sa práve nechystáte na domáce majstrovanie, výhodne môžete nakúpiť v špecializovaných predajniach, záhradníctvach, hobby marketoch či v overených eshopoch. K tým nepochybne patrí aj 4home.sk, kde nájdete nielen atraktívnu ponuku záhradných lavičiek, ale tiež širokého sortimentu záhradného nábytku či produktov do domácnosti.

Poradíme vám, ako vybrať záhradný nábytok pre všetky typy záhrad a terás.

Na svoje si prídete i v eshope Myinterier.sk alebo Bonami.sk. Na základe podrobných informácií uvedených v popise produktu získate predstavu o tom, či bude vybraná záhradná lavička tým správnym sedením. V prípade akýchkoľvek otázok sa môžete obrátiť na ochotný personál, či už prostredníctvom chatu, emailu alebo telefonicky.

Záhradná hojdačka ako dizajnové relaxovanie aj zaujímavý doplnok.

myinterier
bonami logo
 

Záhradná lavička ako praktické i dekoračné sedenie
5 (100%) 9 hlasov