Vyberte stranu

Záhradné brány: Takto si z nich vyberiete tú najlepšiu

Výber plotovej brány je ideálne riešiť súbežne s výberom oplotenia. Samozrejme za predpokladu, že chceme bránu, ktorá má rovnaký dizajn ako samotné pletivo.

 

Okrem výzoru samotnej brány sú dôležité aj ďalšie atribúty, na ktoré treba pri výbere prihliadať. Je to najmä účel brány, veľkosť a členitosť pozemku, spracovanie a životnosť.

 

Prístup pre auto alebo vstup na záhradu?

 

Nechýbajú na žiadnom vstupe k rodinnému domu alebo do záhrady. Jednokrídlové záhradné brány patria rozhodne k najčastejšie používaným typom brán alebo bráničiek.

Sú určené pre vstup osôb a majú šírku od jedného metra. Výška sa určuje na podľa výšky ostatného oplotenia.

Takmer ku každému pletivu existuje aj základný typ vstupnej bránky. Dôležité je nezabudnúť na zabezpečenie. Uzamykanie sa dá vyriešiť visiacim zámkom, FAB vložkou alebo diaľkovo ovládaným uzamykacím systémom.

 

Diaľkovo ovládané otváranie a zatváranie môžete mať aj pri vstupnej bráne pre autá. V tomto prípade je výber o niečo širší a ak neberieme do úvahy dizajn, rozhodovať sa môžete medzi tromi typmi brán.

 

Klasická dvojkrídlová brána môže byť manuálne alebo elektricky ovládaná. Je určená na väčšie pozemky, kde je dostatočný priestor na otvorenie oboch krídel, vjazd vozidla a opätovné uzatvorenie brány. Na malé a kopcovité pozemky sa tento druh brány rozhodne nehodí.

 

Na menšie, ale nie výrazne úzke pozemky je ideálna posuvná brána. Jediné krídlo brány sa otvára po obvode plotu a do priestoru vôbec nezasahuje.

Ak počítame s prejazdom pre auto v šírke 3 metre, dĺžka plotu vedľa prejazdu, kde sa odsúva krídlo brány, musí byť minimálne o tretinu dlhšia ako samotné krídlo brány. Pri samonosných posuvných bránach je to takmer dvojnásobok dĺžky krídla brány.

 

Posuvná brána môže byť inštalovaná aj na strmšie pozemky, keďže svah za plotom jej pri otváraní nevadí. Jediný problém môže vzniknúť v prípade členitého a nerovného terénu pod bránou.

Posuvnej bráne na koľajnici budete musieť terén vyrovnať. Posuvnej samonosnej bráne nevadia ani nerovnosti.

 

Pre dlhú životnosť by mala mať brána aj plotové pletivo kvalitnú antikoróznu úpravu zinkovaním a vysokokvalitnou PVC farbou odolnou proti UV žiareniu.

 

 

Záhradné brány: Takto si z nich vyberiete tú najlepšiu
Ohodnoťte tento príspevok.