Vyberte stranu

Leto nie je charakteristické len slnečným počasím, osviežujúcimi nápojmi a návštevami kúpalísk či zahraničných destinácií s morom. Aj vôňa grilovaného alebo opekaného jedla je typickým znakom toho, že letná sezóna je v plnom prúde. Exteriérová kuchyňa pritom nemusí predstavovať vysokú investíciu. Nie vtedy, ak je reč o domácom ohnisku.

To môže mať niekoľko podôb. Okrem materiálového prevedenia zaváži tiež spôsob umiestnenia. Stretnúť sa môžete so zapustenou verziou, s pevným nadzemným ohniskom alebo, dokonca, prenosným variantom. Najmä posledná možnosť je výborným riešením pre tých, ktorí nemajú rozmerovo štedrú záhradu.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Hej,  Andreshop, 4home ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za výhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Ohnisko na opekanie aj pod kotlík

Pripravovať gurmánske špeciality sa dá aj pomocou jednoduchého ohniska. Stačí mať k nemu vhodné príslušenstvo, prípadne vychytávky, akými sú výškovo nastaviteľné úrovne. Tie zvládne vyrobiť každý šikovný majster, no môžu tvoriť i doplnkovú výbavu ohnísk kupovaných v predajniach.

Podľa typu ohniska vyberajte aj materiál slúžiaci na udržiavanie ohňa. Adeptmi sú nasekané drevo alebo drevené uhlie, ktoré ovplyvňujú výslednú chuť jedla. U niektorých zaváži tiež pahreba a jej rýchle čistenie. Pravdou zostáva, že ak túžite vlastniť ohnisko, musíte počítať s pravidelnou údržbou. Niekedy je nenáročná, inokedy vyžaduje viac času.

 

Vyberte si z ponuky produktov, ktoré by ste môhli potrebovať!

Tepro Sanford

tlačidlo

BLUMFELDT MANDALA, ZAHRADNY KRB

tlačidlo

Beper RI-501SL Nástenné elektrické LED

tlačidlo

Ohnisko okrúhle 75 cm

Ohnisko okrúhle 75 cm

tlačidlo

Prenosné ohnisko v záhrade aj na terasu

Ohnisko, ktoré nie je ukotvené do zeme natrvalo je vhodné na opekanie, ale tiež grilovanie. Stačí na jeho konštrukciu umiestniť rošt a v okamihu máte multifunkčný spôsob prípravy chutných pokrmov.

Výhodou je predovšetkým mobilita, ktorá spočíva v nízkej hmotnosti, tým pádom aj v jednoduchom uskladnení, ktoré si vyžadujú zimné mesiace. Nemusíte nič kopať ani budovať. Záhrada zostane v podstate nedotknutá a jej priestory poslúžia na rôzne iné aktivity.

Ak sa počas sezóny rozhodnete opekať, prenosné ohnisko rýchlo umiestnite na požadované miesto. Nemusí to byť len doma v záhrade. Práve prívlastok prenosný z neho robí aj spoločníka na cestách, teda ak práve nemáte v aute batožinu vašej manželky.

 

Oceľové ohnisko z disku spĺňa podmienky dlhej životnosti

Niektoré modely prenosných ohnísk disponujú tiež sieťkovým vekom, ktoré slúži na bezpečné udržiavanie ohňa, ako aj jeho prípadné rozšírenie iskrením, čo je určite plusom. K tomu patrí aj nenáročná údržba. Žiadne nečistoty a popol na tráve nehrozia. Všetko zostáva v konštrukcii ohniska. Stačí len vysypať a následne umyť vodou a saponátom.

Prenosné ohniská sú v podstate oceľové koše alebo tzv. disky, ktoré pripomínajú tvar stolíka s preliačenou doskou. Štandardne ich stabilitu zabezpečujú tri alebo štyri nohy, ale tiež jedna centrálna , tvoriaca zároveň samotnú konštrukciu na opekanie. Výškové hodnoty činia približne šesťdesiat centimetrov, pričom šírka je ľubovoľná, podľa konkrétneho typu.

 

Zapustené ohnisko v zemi

Ak vaša záhrada napriek výsadbe okrasných a ovocných stromov, kvetín a záhradnému posedeniu stále ponúka dostatok miesta, skúste porozmýšľať nad prítomnosťou ohniska. Opekanie na otvorenom ohni sediac v kruhu má nezameniteľnú atmosféru. Tú dosiahnete tak vo voľnej prírode, ako i v domácom prostredí. Dôležité je, aby ste mali tú správnu výbavu!

V prvom rade musí byť ohnisko bezpečné. Jeho nevýhodou v porovnaní s grilom či krbom je práve to, že nie je chránené pred vetrom. V každom prípade aj voči tomu existujú rôzne opatrenia, ako sme už naznačili. Taktiež je pravdou, že málokto sa rozhodne opekať práve vtedy, ak nie je vietor, ľudovo povedané, zabitý.

Čo sa týka odporúčaní, ideálne je ohnisko umiestniť čo najďalej od okien domu, aby sa dym nedostal do interiéru. Ak je váš dom situovaný v miernom svahu, ohnisko sa terénu prispôsobí, ba dokonca môže byť praktickejším riešením z hľadiska chránenia od vetra. To sa však nedá povedať o sedení okolo.

Jedine, že by ste sedenie rozložili iba v polkruhu, čo nemusí priniesť požadovaný efekt. Ak sa neplánujete okolo ohňa zdržiavať celý večer a jednoducho si chcete čo najrýchlejšie dopriať opečené dobroty, tento spôsob realizácie nebude prekážkou.

 

Vyberte si z ponuky produktov, ktoré by ste môhli potrebovať!

Tepro Sanford

tlačidlo

BLUMFELDT MANDALA, ZAHRADNY KRB

tlačidlo

Beper RI-501SL Nástenné elektrické LED

tlačidlo

Ohnisko okrúhle 75 cm

Ohnisko okrúhle 75 cm

tlačidlo

Záhradné ohnisko z tehál aj z kameňa

Existuje veľa dostupných riešení, ako si urobiť otvorené ohnisko v záhrade. Materiálovou klasikou sú tehly, kameň či rôzne tvárnice. I betónové ohnisko prichádza do úvahy, aj keď z hľadiska praktickosti je na nižšej priečke obľúbenosti. Celkové rozmery ohniska sú individuálnou záležitosťou a vecou vkusu.

Najčastejšie sa stretnete s kruhovým variantom, ktorý má výšku dvadsať centimetrov a priemer do sedemdesiat centimetrov. Takáto veľkosť je vhodná kvôli dostatočnému ťahu, ako aj veľkosť narezaného dreva. Ak sa vám pozdáva viac štvorcový tvar alebo obdĺžnik, pokojne sa pustite do realizácie. Čistenie bude o niečo málo zložitejšie.

Či sa chystáte obložiť ohnisko tehlami alebo iným dostupným materiálom, najskôr potrebujete vykopať jamu hlbokú približne šesťdesiat centimetrov. Nezabudnite, že smerom ku dnu by sa mala lievikovito zužovať. Následne ju naplňte vrstvou kameňov a piesku. Takáto drenáž je potrebná na odvodnenie v ílovitej pôde. Nakoniec začnite s obkladaním.

 

Otvorené ohnisko v záhrade nemusíte zmajstrovať vy. Kde nakúpiť?

Máte záhradu a zbožňujete opekanie? Postavte si ohnisko alebo si kúpte hotové riešenie v podobe prenosných ohnísk. Široký sortiment ponúka eshop 4home.sk, v ktorom nájdete i pohodlné záhradné sedenie či doplnky a príslušenstvo na opekanie. Je tu tiež všetko ostatné potrebné pre záhradu od doplnkov až po záhradný textil.

Zaujímavý výber ohnísk a záhradného vybavenia pre vás pripravili aj online predajcovia Andreashop.sk či Hej.sk. Špecifické požiadavky stačí zadať do vyhľadávania, prípadne si nájsť príslušné kategórie. Stačí pár klikov a vďaka rýchlemu dodaniu môžete začať s opekaním do dvoch dní. Samozrejme, nesmiete zabudnúť ani na chutné občerstvenie!

 andreashop
 hej sk
Ohnisko v záhrade nepripraví len chutnú večeru., postará sa aj atmosféru exteriéru!
5 (100%) 3 hlasov